8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu

img
İSTANBUL – Halkevleri tarafından bu yıl ‘Hakikatin Peşinde’ temasıyla düzenlenen 8’inci Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
 
Halkevleri tarafından 88’inci kuruluş yıldönümleri dolayısıyla düzenlenen 8’inci Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde yapılan törende sahiplerini buldu. Etkinlik salonuna “Gezi onurumuzdur”, “Hakikatin peşinde” ve “Eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam mücadelesinde Halkevleri 88 yaşında” pankartları asıldı. 
 
Törene, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Musa Piroğlu, Ahmet Şık, Oya Ersoy, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Eş Sözcüsü Yoldaş Aydın, Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
‘SAVAŞ SİYASETİ YÜRÜTÜLÜYOR’
 
Tören Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay’ın açılış konuşması ile başladı. İnsanlık tarihinin sömürge dönemlerinden, büyük savaşlardan geldiğini belirten Günay, yaşadıkları bu topraklarda çağlar boyu haksızlık ve hukuksuzluğun hiç eksik olmadığını ifade etti.
 
Günay, “Bugün ülkemizi yönetenler; AKP, Saray Rejimi iktidarlarını ayakta tutabilmek için savaş siyaseti yürütüyorlar. Savaşın bütün bir ülkenin çıkarına olduğunu herkese kabul ettirmeye çalışıyorlar. Bizler bu büyük yalanın karşısına hakikati anlatarak dikiliyoruz. Hakikat; bazen savaş tamtamlarının gürültüsünü bastıran genç bir kadın öğretmenin “çocuklar ölmesin” haykırışında. Bazen aklı, bilimi aydınlığı, insanlığı savunan akademisyenlerin kararlı duruşunu simgeleyen bir imza metninde kendini var edebiliyor” dedi.
 
‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK ÖNEMLİ’
 
İşsizliğin, yoksulluğun büyüdüğünü ifade eden Günay, “Ne mutlu ki bu ülkede bilimi savunanlar var. Ne mutlu ki halkın haber alma hakkını savunan onurlu gazeteciler var. Ne mutlu ki baskılara, sindirme politikalarına karşı sanatın özgürlüğünü savunan sanatçılar var. Ve ne mutlu ki doğasına, yaşamına, emeğine sahip çıkmakta kararlı milyonlar var. Yaşadığımız çağ ve ülkede hakikat, ancak peşine düşenler varsa açığa çıkarılabiliyor” ifadelerini kullandı. 
90’lı yıllarda öldürülen Kürt ve muhaliflerden, Suruç ve Ankara katliamlarından söz eden Günay, “Hakikati açığa çıkarmak, peşine düşmek başlı başına bir mücadele konusu. Bu büyük karartma döneminde, emperyalizme, kapitalizme ve her türden gericiliğe karşı mücadeleyi büyütmek çok önemli. Elbette tüm bu kötülüklere karşı mücadelemizi büyüterek, kol kola yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 
 “Halkevleri bu mücadelenin örgütlerinden biridir” diyen Günay, sözlerini “Bizler bu ülkenin onurlu insanları her koşulda, doğru bildiğimizden şaşmayacağız, susmayacağız.  Yoksulluğun, sömürünün, hırsızlığın, zulmün ve katliamların üstününün örtülmek istenmesine karşı hakikatin peşinden koşmaya devam edeceğiz” diyerek noktaladı.
 
ZÜBEYTE TEPE ÖDÜLÜNÜ AHMET ATAKAN'IN ANNESİNDEN ALDI
 
Törende ödül alan Cumartesi Anneleri’nden Zübeyde Tepe ödülünü Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan’dan aldı.
 
Kısa bir konuşma yapan Tepe, oğlu Ferhat Tepe’nin Özgür Gündem’de çalışmak istediğini söylediğinde çok korktuğunu belirtti. 90’lı yıllarda bölgede Kürt siyasetçi ve gazetecilerin öldürüldüğünü ifade eden Tepe, “Basın o dönemde özgür değildi şimdi de değil. Bugün Cumartesi Anneleri ve Özgür Gündem muhabirleri adına bu ödülü üzülerek alıyorum. İnşallah bir gün özgür bir vatanda barış, sevinç için ödüller alırız” dedi.
 
‘BAŞKA OCAKLARA ATEŞ DÜŞMESİN’
 
Dayanışma Ödülü’nü Suruç Aileleri İnsiyatifi adına alan Hatice Ezgi Saadet’in babası Ali Saadet da, yaptığı konuşmada 5 senedir adalet mücadelesi verdiklerini ifade etti. Katillerin adalet saraylarında korunduğunu söyleyen Saadet, başka ocaklara ateş düşmesin diye mücadele edeceklerini, ülkenin aydınlık günlere çıkmasını istediklerini dile getirdi.
 
KURAL: HAKSIZLIK, SAVAŞ NEREDEYSE ORADA OLACAĞIZ 
 
Törende ödül alan Tiyatro Oyuncusu Jülide Kural ise, sanat ve sanatçı üzerine çok fazla tanım yapıldığını söyleyerek, şunları ifade etti: “Bugüne kadar anladıklarımla bütün bu kocaman yaşam sahnesinde eşitlikten, özgürlükten barıştan yana sanat yapmaya üretmeye ve her zaman ezilenden yana olmaya çaba gösterdim. Bundan sonra da bunun sözünü veriyorum. Haksızlık, savaş neredeyse orada olacağız. Biz barışla sevgiyle gözükeceğiz.” 
 
ŞIK: EKOLOJİK KRİZ BÜYÜYOR
 
Ödül alan isimlerden Bülent Şık da, ekolojik krizlerin totaliter rejimler eliyle hız kazandığını kaydetti. Gıda güvenliğini mümkün kılabilmek için çalışan bir bilim insanı olduğunu söyleyen Şık, “Çoğu insan bilmez ama ülkedeki en modern gıda analiz laboratuvarı cumhurbaşkanlığı sarayındadır. Her lokma analizden geçmeden ve sağlıklı olup olmadığı tespit edilmeden sofraya gelmez. Ama öte yandan Türkiye’de milyonlarca ton gıda maddesi herhangi bir kontrolden geçirilmeden piyasaya sokuluyor. Hakikatin peşinde olmanın bazı meslek grupları için bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Bundan vazgeçtiğiniz anda eşitlik talebinden de vazgeçmiş oluruz” ifadelerini kullandı. 
 
MIZRAKLI’NIN MESAJI OKUNDU 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı adına ödülünü alan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, Mızraklı’nın mesajını okudu. 
 
Mızraklı, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hakikat için büyük bedeller ödeyen yoldaşlara insanlar her devirde hakikati aramak konusunda ilgi çaba göstermişlerdir. Bu arayışta size çok büyük bedeller ödemişlerdir. Bu arayışta biliyorsunuz benim gibi binlerce yoldaşımız da tel örgüler arasında zindanlardadır. Zindanda olmamız sizlerle birlikte mücadele etmemizi engellemediği gibi bizde burada sizlerden aldığımız umutla bilenerek daha güçlü bir şekilde demokratik bir yaşamın direnişini vermekteyiz. Halkevlerine gönül veren emek veren tüm yoldaşları selamlıyor içe hep birlikte kazanacağımıza olan inancımı yineliyorum.”
 
‘TÜM KADINLAR IÇIN ADALET İSTİYORUZ'
 
Gecede konuşan Şule Çet İçin Adalet grubundan Neslihan Duran da, Şule için yola çıktıklarını ama bütün kadınlar için adalet istediklerini ifade etti. 
 
Duran, “Adaleti adliye koridorlarına, erkek adaletin doğduğu yere sığdırmaya çalışanlara karşı biz sokak sokak ev ev gezdik. Adalet talebimizi her yerde söyledik. Biz gerçek adaletin yanında olduk kadın adaletini savunduk. Biz direnen mücadele eden tüm kadınlarız. Biz dünyanın altını üstüne getiren kadınlarız. Çünkü altının üstünden daha iyi olduğunu biliyoruz. Bu ödülü de direnen, mücadele eden tüm kadınlar adına alıyorum” diye konuştu.
 
‘GERÇEKLERİ HAYKIRANLAR DA VAR'
 
Törene katılamadığı için Hüseyin Aykol’un yerine ödülünü alan Yeni Yaşam Gazetesi İdari Müdürü Mehmet Şahin de, iktidar medyasının güllük gülistanlık bir ülke görüntüsü çizdiğini dile getirdi. Bunun yanında ömrünü cezaevlerinde geçirme pahasına gerçeği haykıranların olduğunu ifade eden Şahin, “Hüseyin Aykol da bu Özgür Basın geleneğinin en köklü temsilcilerinden biridir” dedi. 
 
Geceye mesaj gönderen Aykol ise, şunları söyledi: “Kitapla müzikle, tiyatroyla, dansla bilimle aydınlamayla mücadele ile örülmüş onurlu bir tarihin başlangıç yıldönümüdür. Kök saldığı topraklarda gövdesi kesilince yok olacak sanılan ama tekrarla yeşeren bir çınardır Halkevleri. Böylesi bir örgütten ödül almak, ben ve gazetem için bir onurdur. Bu ödülü sizden alıyorum ve şehit gazeteci ve dağıtımcı arkadaşlarımın aziz hatırasına gönderiyorum. Hapishanelerde ki gazeteci arkadaşlarıma armağan ediyorum.”
 
Gecede Gazeteci Ali Topuz da ödül aldı. Topuz, ödülünü Azadiya Welat gazetesinin dağıtımını yaptığı sırada öldürülen Kadri Bağdu’ya adadı.
 
Törende ödül alan diğer isimler, gazeteciler Çiğdem Toker, Murat Taylan, Fatih Polat, Ercüment Akdeniz, Murat Başol, Zeynep Özaltay, tiyatrocu Berkay Ateş, Mimar Mücella Yapıcı, Avukat Türkan Yılmaz, Deniz Beyazbulut, Adalet Nöbeti grubu ve Evrim Ağacı oldu.
 
Tören ödüllerin sahiplerine verilmesinin ardından Emin İgüs konseri ile son buldu.
 

Diğer başlıklar

12:09 ATO: Sağlık çalışanları için tarama testi neden durduruldu?
12:00 10 Ekim anması sosyal medyadan yapılacak
11:46 Yaşamını yitiren kişinin testi negatif, eşi ve kızının pozitif çıktı
11:29 Emniyetten kayıp başvurusuna: Olayı dillendirip duyurmayın
11:26 İTO'dan 4'üncü korona raporu: Tek engel kapitalistlerin kâr hırsı
10:45 TÜİK Ocak ayı işsizlik oranlarını açıkladı
10:15 İnfaz düzenlemesine ‘majestelerinin yargısı’ tanımlaması
10:09 Arama var, ateş ölçme yok: Tutuklularda yüksek ateş, kuru öksürük, nefes darlığı...
10:07 Buldan: Yol yakınken somut adım atılmalıdır
09:52 Durmuş: Salgını silahlarla değil dayanışmayla yenebiliriz
09:47 Mahalle karantinaya alınınca dışarıda kaldılar
09:00 HDP’li Ceylan: 3 bin aile belirledik
09:00 4 çocuğu tutuklu babadan düzenlemeye tepki: Bu insanlık işi mi?
09:00 Prof. Dr. Hamzaoğlu’ndan uyarı: Birinci basamak sağlık sistemi çöktü
09:00 Hasip Kaplan: İktidar muhaliflerini katmerli cezalandırma çabası içinde
09:00 İstanbul'da 20 eczanede Kovid-19 tespit edildi
09:00 Korona belirtileri gösteren tutuklular hastaneye kaldırılmadı
09:00 Nusaybin'de örnek dayanışma: Kendi tedbirlerini kendileri aldılar
09:00 Özdağ: Kar hırsı dizginlenmeden Kovid-19’un ilacı olamaz
09:00 İstanbul esnafı: Hükümet bizden çözüm bekliyor!
09:00 Karaduvar’ın ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edilmesine tepki
09:00 Kar eridi çöp yığınları ortaya çıktı
09:00 Şimdi dayanışmayı büyütme zamanı
09:00 Uzakdoğu bağlantılı pasajlar kapanmanın eşiğinde
09:00 10 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
01:03 OPEC'de anlaşmaya varıldı
00:58 Ordu’da 4.0 büyüklüğünde deprem
00:52 İnfaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi
09/04/2020
23:55 CHP’li Özel: İdris Baluken’i ağzımız açık dinledik
23:02 Diyarbakır’da iki yurttaş daha Kovid-19'dan yaşamını yitirdi
22:49 Van'da umreden dönen bir kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
22:43 Güngören’de doğalgaz patlaması: 1’i ağır 4 yaralı
22:37 Yaşamını yitirmesi ardından yapılan Kovid-19 testi pozitif çıktı
21:59 Kozluk'ta iki bina karantinaya alındı
21:35 Online konferans da yasak!
20:54 Erzurum’da 2 kişi hayatını kaybetti, 6 mahalle karantina altında
19:47 Ağır hasta tutuklu Sabri Kaya ikinci kez yoğun bakıma alındı
19:44 Ücretsiz izin düzenlemesini protesto eden 11 EHP üyesine gözaltı
19:28 Gezi Davası kararına itiraz
19:25 24 saatte 96 kişi daha hayatını kaybetti: Toplam ölüm 908 oldu
19:03 Noam Chomsky: Koronavirüs gelmekte olan daha büyük krizlerin küçük bir kesiti
18:36 Af Örgütü: İran’da cezaevleri protestolarında 35 tutuklu öldürüldü
18:26 Tahliye edilen Ebu Hanzala tekrar tutuklandı
18:23 Kürt siyasetçi Kayran yaşamını yitirdi
18:09 HDP Gençlik Meclisi’nden maske dağıtımı
17:55 HDP’li Başaran: İnfaz düzenlemesi bir manipülasyon operasyonudur
17:12 Diyarbakır'da sokaklar kalabalık, pazarlar maskesiz
16:59 Hilvan T Tipi Cezaevi'ndeki salgın iddiaları Meclis gündeminde
16:57 Gazze Şeridi’nde koronavirüs test kiti kalmadı
16:56 SES: Ankara’da bir günde 9 sağlık emekçisinin testi pozitif çıktı
16:39 CHP’li Emir: Sahte rapor ve ölçümlerle 'başarı hikayesi' yazılıyor
16:27 Karantinadaki gemi çalışanları maaşlarının ödenmediğini iddia etti
16:22 Kapalı mekanlar için önlem broşürü
15:58 İntihar ettiği iddia edilen tutuklunun testi negatif çıktı
15:42 Batman Barosu: Tutuklular darp edildi
15:35 Kadınlardan 'Berfin Özek' açıklaması: Öldüren sevgi istemiyoruz
15:31 Merkez Bankası’nın döviz rezervi azalmaya devam ediyor
15:12 Cezaevinde meyve-sebzeye virüs yasağı!
15:02 İstanbul’da ücretsiz maskeler eczanelerden alınacak
14:39 Diyarbakır’da Kovid-19 salgınından 171 hastanın tedavisi sürüyor
14:34 Dünya Bankası Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü
14:17 ‘İzne gönderilen işçilere en az asgari ücret ödenmeli'
14:13 Bismil’in en işlek caddesi trafiğe kapatıldı
14:11 İspanya Başbakanı: Tepe noktasına ulaştık, düşüş başlayacak
13:47 İmamoğlu: Sadece karantina çözüm değildir
13:46 Kulp’ta askeri operasyon gözaltılarla sürüyor
13:40 Adana’da kadın cinayeti
13:34 Almanya'da bir Kobanêli koronadan hayatını kaybetti
13:32 Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'ndan acil tahliye talebi kampanyası
13:31 MEBYA-DER: Yasada ‘adalet, eşitlik yaşatır’ ilkesi esas alınmalı
13:23 Salgın şüphesi taşıyan tutuklular hastaneye götürülmüyor
12:56 Yardım değil dayanışma
12:50 Oluç: Rahşan affından sonra ‘yandaş affı'
12:38 Dünyada Kovid-19: Fransa resesyona giriyor
12:18 Cezaevi doktoru ‘Vurana bir şey olmaz’ diyerek darp raporu vermedi
12:08 Tez-Koop-İş video konferansla market işçisine zamda anlaştı
12:05 Sur’da bir bina karantinaya alındı
12:04 Patlamada yaşamını yitiren 5 kişi toprağa verildi
12:03 Tuğluk'un tahliye talebine 'karar verilmemesi' kararı
12:00 'Herkesi yediği ekmeği bölüşmeye çağırıyoruz'
11:24 Aileler İHD'ye ulaştı: Silivri'de 2 tutuklunun testi pozitif çıktı
11:09 Paylan: Vatandaş Mayıs’ta taş mı yiyecek?
11:05 Elazığ’da hurdacıya verilen 5 bin 600 liralık ceza iptal edildi
10:57 Gülistan Doku 96 gündür kayıp: Cinayetin üstü ‘intihar’ ile örtülmek isteniyor
10:37 Kanser hastası tutuklu ölüme terk edildi!
09:47 Nusaybin’de korona bir can daha aldı
09:44 Roberto Esposito: İlk başta politik mahkumlar serbest bırakılmalı
09:20 ‘Sığınma evine başvuran kadınlar virüs salgınıyla korkutuluyor’
09:19 TKDF'den vahim tablo: Şiddet yüzde 100 arttı
09:18 Mülteciler için 'yerelden dayanışma' çağrısı
09:17 Kefen parasını tüketen Türkiye dış kaynak bulabilecek mi?
09:16 Ekolojist Aksu: Salgına karşı Rojava gibi örnekler yaratılmalı
09:15 İşkence teşhisi için polislerin 10 yıl önceki fotoğrafları gösterildi
09:14 Bir işçinin testinin pozitif çıktığı fabrikanın patronundan işçilere tehdit
09:14 Şiddet uygulayanın sağlığı, şiddet görenin yaşam hakkından üstün tutulamaz!
09:13 Ertuğrul Kürkçü: Virüsle mücadele yeni bir dayanışma dalgası doğurmalı
09:12 ‘Fabrikalarda üretim durmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı’
09:11 ANYAKAY-DER: Öcalan'ın sağlığı için bir an önce adımlar atılsın
09:10 Patlamamış cisimler 4 yılda 22 can aldı
09:10 Zonguldaklılar: Sağlık taramaları yetersiz