Jónasson: İmralı ‘demokrasi laboratuvarına’ dönüştürülebilir

img

ANKARA - İmralı’nın “operasyon ve denetim laboratuvarı” olarak kullanıldığını söyleyen Uluslararası Barış Heyeti üyesi Ögmundur Jónasson, istenilse İmralı’nın “demokrasi laboratuvarına” dönüştürülebileceğini belirtti.

 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye’ye getirildiği uluslararası komplonun 21’inci yılında İmralı tecridine dikkat çekmek amacıyla Ankara'ya gelen Uluslararası Barış Heyeti üyesi, İzlanda eski İçişleri ve Adalet Bakanı Ögmundur Jónasson, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri döneminde Türkiye’ye gelen Jónasson, Adalet Bakanı’na bir mektup da göndermişti. Jónasson, o dönemde heyet içerisinde bulunan birçok kişinin Öcalan ile görüşme talebi için yazdığı mektuplara Adalet Bakanlığı tarafından yanıt verilmediğini söyledi.
 
‘İMRALI BİR OPERASYON LABORATUVARI'
 
İmralı’da devam eden tecridin kaygı verici olduğunu söyleyen Jónasson, “İmralı’yı operasyon ve denetim merkezi, laboratuvarı olarak görüyorum. Burada gerçekleştirilen tecrit, Türkiye ve Kürdistan’daki her yere yavaş yavaş yayılmaya başlıyor, genişletiliyor. İmralı’daki durum Türkiye’nin her yerine işletilmiş durumda” dedi.
 
‘DEMOKRASİ LABORATUVARINA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’
 
“İmralı’daki operasyon laboratuvarı elbette bir demokrasi laboratuvarına da dönüşebilir” diyen Ögmundur Jónasson, bu durumun, özellikle açlık grevlerinden sonra Öcalan’ın verdiği barış mesajıyla bir kez daha gün yüzüne çıktığını vurguladı. Jónasson, “Öcalan’ın avukatları üzerinden verdiği mesajlarla barış sürecine ve buradaki toplumsal barışa katkı sunduğuna iknayım. Öcalan ne zaman konuşsa ve barış masasına oturtulsa olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu nedenle orası demokrasi laboratuvarına dönüştürülebilir” diye konuştu.
 
‘SESİ NEDEN KISILMAK İSTENİYOR?’
 
Jónasson, 2014 yılında Diyarbakır Newroz’una katıldığını belirtilerek, Öcalan’ın mektubuna işaret etti. Jónasson, şunları söyledi: "Mektup okundu. İlk okunduğunda anlamadığım için çok agresif bir dil var diye düşündüm, çünkü güçlü bir ses çıkıyordu. Sonrasında mektubun çevirisini okuyunca, tamamen barışı ve müzakere masasını cesaretlendiren bir çağrı vardı. Bugün şunu anlamakta zorluk çektim: Hükümet barışı ve müzakere masasını teşvik eden, cesaretlendirmeye çalışan ve tüm toplumun istediği bir şeyi cesaretlendiren birini neden bu kadar sessiz kılıyor? Bunun sorgulanması gerekiyor.”
 
O dönem Diyarbakır’da uzun bir süre kaldığını belirten Jónasson, “Birçok insanla konuşma imkanım oldu. Bu konuşmalardan birinde biri bana şunu söylemişti: ‘Bizim yaşadıklarımız şeylere dair kaygılanmayın. Biz zaten kendi mücadelemizi veriyoruz. Sizin asıl kaygılanmanız gereken şey Avrupa’nın sessiz kalmasından dolayı yaşayacağı utancı düşünün.’ Beni çok etkilemişti ve artık bundan dolayı kaygılanmaya başladım. Avrupa’nın sessizliğinden kaynaklı yaşadığı aşağılanmışlığın kaygısını taşımaya başladım" dedi.
 
‘AVRUPA TOPLUMU ANLAMAYA BAŞLADI’
 
İmralı’daki tecride dair Avrupa Birliği ülkelerinin sessizliğine işaret eden Uluslararası Barış Heyeti üyesi Ögmundur Jónasson, şöyle devam etti: “Avrupa’da sağ eğilim hem politik hem de toplumsal olarak yükseliyor. İmralı demokrasi laboratuvarı olabilir dememin arkasındaki mesele, tam da bu. Çünkü bu laboratuvar sadece Kürtleri ilgilendiren bir şey değil. Avrupa ve Ortadoğu’yu da ilgilendiren ve etkileyecek bir şeydir. Burada herkesin İmralı’dan geleceğe dair öğrenmesi gereken birçok şey var. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve demokrasi bunların en önemlilerindendir. Bu yüzden Avrupa toplumunda bunu böyle görmesi gerekiyor. Zaten son dönemlerde Avrupa’da o toplumsal kesim Öcalan’ın ve İmralı’nın ne kadar önemli olduğunu görmeye başladı. Ama hala yerinde sabit kalan bir Avrupa devletleri mekanizması var. Bu hiçbir zaman duruşunu değiştirmedi. Bu sebeple de İmralı kapısının açılması gerekiyor.”
 
ÖCALAN’A DAİR OKUMALAR
 
Jónasson, insanlara her zaman politik liderlere şüpheyle bakması yönünde uyarıda bulunduğunu ve kendisinin de Öcalan’a bu şüpheyle baktığını söyledi. Öcalan’a dair okumalar yaptıktan, HDP ve Kürt kurumlarındaki uygulamalara baktıktan sonra Öcalan’ın felsefesinin hayat bulduğunu gördüğünü kaydeden Jónasson, “Kürtlerin Öcalan üzerinden demokrasi deneyimlerini, mücadelesini gördüğümde tam da bu süreçten sonra Öcalan’a lider olarak bakışım iyimser bir hale geldi” ifadelerini kullandı. 
 
TOPLUMSAL FARKINDALIK İÇİN MÜCADELE 
 
Türkiye dışında da içerisinde bulundukları heyetin kendi ülkelerinde Öcalan’ın özgürlüğüne dair çalışmalar yaptığını belirten İzlanda'nın eski bakanlarından Jónasson, “Ben kendi adıma konuşursam ülkemde elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İzlanda'da daha önce Öcalan ve Kürt sorunu üzerine iki büyük etkinlik gerçekleştirdik. Toplumsal farkındalığı arttırmak için çabalarımız var. İzlanda toplumu da bunun farkına varmaya başladı. Öcalan’ın özgürleşmesi için kampanya başlattığımızda işçi sendikaları temsilcileriyle görüştük. Onlar da talebimizin haklı olduğunu anladı ve bize destek verdi. Artık yavaş yavaş bunun farkına varıyoruz. Bir çözümün anahtarı varsa, o da İmralı’da hücrenin içerisinde bulunuyor. Toplum yavaş yavaş bunun farkına varıyor” diye konuştu. 
 
'ÖCALAN'A TEŞEKKÜR ETMEK İSTERDİM’
 
“İzlanda’da yaptığımız şey, bir kayanın üzerine damlayan bir su gibi. Bu damlalar süreklileştiğinde o kaya da bir süre sonra erir” diyen Jónasson, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öcalan’ın felsefesi bugün İmralı’dan dünyaya yayıldı. Şunu her zaman kendi kendime söylerim. Savaşma ruhu her şeye etki eder. Ben 3 yıl boyunca Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu’nun üyesiydim. Orada her gün, her hafta, her ay parlamentonun dışındaki Kürtlerin eylemleri ve etkinliklerini görüyordum. Ama hiç uğramıyordum. Sonra artık şunun farkına varıyorsun, orada her gün, her hafta veya her ay yapılan eylem ve etkinlikler sana şunu söyletiyor: ‘Orada bakmaya, anlamaya değer bir şey var.' Sonrasında gidiyorsun. Oradan etkileniyorsun, sen de başkalarını etkiliyorsun. Sonra hepimiz o kayaya çarpan damlalar oluyoruz. Savaşma ruhunun böyle bir etkisi var.”
 
Öcalan’ın felsefesinde “savaşma ruhu” olduğunu söyleyen Jónasson, ekledi: “İmralı’ya gitmeme izin verilirse Öcalan ile yaptığım görüşmede kendisine teşekkür edeceğim.”
 
ÖGMUNDUR JONASSON KİMDİR?
 
İzlandalı olan 1948 doğumlu Ögmundur Jónasson, Edinburgh Üniversitesi'de tarih dersleri veriyor. İzlanda Devlet Televizyonunda yabancı haber editörlüğünü bir süre yaptıktan sonra Devlet ve Belediye Çalışanları Federasyonu'nun başkanlığını yaptı. Bu süre içerisinde Nordik, Avrupa ve uluslararası işçi sendikalarında yönetim kurulunda yer alan Jónasson, 1995-2016 yılları arasında İzlanda Parlamentosu'nda milletvekili olarak görev yaptı. 2009-2013 dönemindeki İzlanda Hükümeti'nde Sağlık, Adalet ve İçişleri Bakanı görevlerini yürüten Jonasson, 2013-2016 yılları arasında ise İzlanda Parlamentosu'nun Anayasal ve Denetleyici Komitesi Başkanlığını yaptı. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği de yapan Jónasson, Berkin Kültür Diplomasi Enstitüsü'nde de danışmanlık yapıyor. 
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

22/02/2020
22:27 Tan: Kürtler yaşamın her alanında dillerine sahip çıkmalı
22:08 8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu
21:34 HDP Mutabakat Komisyonu: Eş Genel Başkan adaylarımız Buldan ve Sancar
21:19 Kadınlar krizden dolayı sağlıklı gıdaya erişemiyor
20:46 Kayyımların kültür ve sanata etkileri konuşuldu
20:13 Ankara Barosu'ndan Ceren Damar'ı katleden erkeğin avukatı hakkında soruşturma
20:08 Ortadoğulu kadınlar HDP kongresi için geldi
19:18 17 yaşındaki gencin silahla oynarken kendisini vurduğu ileri sürüldü
19:07 Beşiktaş’taki ağaçlık alanda ölü bulundu
18:32 Abdullah Gül'ün 'Gezi' açıklaması Soylu'ya hançer gibi saplandı
18:20 Yazar Baran: Kürtlerin en fazla dili işgal altında
17:51 İdlib'te bir asker daha yaşamını yitirdi
17:14 İhraç edilen kamu emekçilerinin iadesi istendi
16:49 MED-DER Eşbaşkanı Esen: Anadil eğitimi anne karnında başlar
16:29 Kongreye giden HDP’liler durdurulup GBT kontrolünden geçirildi
16:10 Mersin'de gözaltı sayısı 7'ye yükseldi
16:01 Hasta tutuklular eylemi: Türkiye'nin aynasında ölüm var
15:56 9 öğrenci serbest bırakıldı
15:55 Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar
15:51 Halklar anadilleri için bir araya geldi
15:46 HDP büyük kongreye hazır
15:07 İHD Van Şubesi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 Akdamar Adası'na giriş ücreti 18 TL'den 25 TL'ye yükseltildi
14:53 HDP'li Gergerlioğlu: Devlet mekanizması tamamen çöktü
14:44 Her iki eli olmayan Ergin Aktaş'ın başvurusuna AİHM'den ret
14:41 Taksim’de yurttaşa forum, gazeteciye çekim yasak
14:21 Kayıp yakınları: Failler kolluk görevlileridir, etkin bir soruşturma yürütün
14:18 'Evladımı ne yaptınız?' derken fenalaştı
14:08 HDP Eş Genel Başkanlığı için Buldan ve Sancar öne çıktı
13:56 SES iki kentte kongreye gitti
13:53 JİN NEWS’e 9’uncu kez erişim engeli
13:35 Kürt Dil Platformu konferansında 'Kürtçe konuşma kararı' çağrısı
13:13 Dersim Belediyesi çocuklar için Anadil Günü etkinliği yaptı
13:05 Güven: 50 milyon insanı 'terörist' ilan edemezsiniz
12:49 Kongre için kiralanan otobüsler haczedildi: Partililer yürümeye başladı
12:34 HDP Mersin İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
12:21 Doktor hastanenin 6’ncı katından atlayarak yaşamına son verdi
11:33 Feyzioğlu: Bıçak hakkında baro soruşturma açmalı
11:12 Kürt Dil Platformu konferansı başladı
11:04 'Hukuk rahmetli oldu ve üzerine beton döküldü'
11:04 Mersin'de HDP'li eşbaşkan ve yöneticiler gözaltına alındı
11:03 Hasta bebeklerinin ilaçlarını karşılayamaz haldeler
10:20 Kürtçe şarkı söylemek için izin istemesiyle eleştirilen O yarışmacı konuştu
10:16 Diyarbakır karanlığa büründü
10:14 Psikiyatrist Değer: Mevcut politikalar intiharlara zemin oluşturuyor
09:54 16 yaşındaki Mazlum’un öldürülmesi 'hukuka uygun' bulundu
09:15 7 yıl önce aldığı ilacın kutusu nedeniyle kapısı kırılarak gözaltına alındı
09:14 Sendikalı olunca işten çıkarılan Kale Pratt işçileri direnişte
09:13 İktisatçı Yılmaz: Faiz indirimleri iç tüketimi arttıramaz
09:06 HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Taşdemir: Ülke yönetimine talibiz
09:01 Mahkeme AİHM kararının uygulanması için yasal düzenleme istedi
09:00 22 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
00:10 DSÖ: Koronavirüs Çin dışında hızla yayılıyor
21/02/2020
23:38 Temo: Melayê Cizîrî edebiyattan büyüktür
23:30 Astsubay eşini katlederek intihar etti
23:22 AB bütçesi konusunda bir anlaşma sağlanamadı
22:47 ‘Tehditleriniz ve muhbirlik dayatmalarınıza boyun eğmeyeceğiz’
21:45 Buldan: Yeni bir seçimde Türkiye’yi yönetmeye aday partiyiz
21:18 HDK 3. Anadil Buluşması: 13 dil aynı sahnede
21:00 Topbaş’ın damadının yargılandığı davada tahliye kararı
20:54 Aydın’da bir öğretmen yaşamına son verdi
20:38 İntiharı protesto eden 9 üniversite öğrencisine gözaltı
20:29 Anadil Günü’nde İstanbul'da belgesel gösterimi
20:05 Adana’da bir kadın katledildi
20:02 ‘Anadilde eğitim mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’
19:57 Savcı, istismarcının ‘sarkıntılıktan’ yargılanmasını istedi
19:50 Erdoğan ve Putin’den İdlib’e ilişkin telefon görüşmesi
19:33 ‘Kürtçe ve diğer diller devlet politikasıyla yok edilmeyle karşı karşıya’
19:30 Diyarbakır'da çocuk etkinliği
19:13 Ayşe Tuğba Arslan davasında karar çıkmadı
19:12 Van'da 21 Şubat kapsamında müzik dinletisi
19:05 Elif Kısa hastaneye kaldırıldı
18:57 HDP: Tüm diller anayasal güvence altına alınmalı
18:42 ‘2019 yılında mültecilere yönelik yaşanan hak ihlali 35 bin 627’
18:19 Ayşe Tuba Arslan davası: Cinayeti işleyenler kadar korumayanlar da sorumlu
18:16 'Çawani baş î' diye başlayan konuşmaların devamı Türkçe oluyor!
18:00 Mersin'de HDP'li 5 genç tutuklandı
17:58 HDP'li vekiller Demirtaş'ın ilk romanı Leylan'ı imzaladı
17:51 Ceren Damar’ın babası: Adalet tecelli etmedi
17:22 3. Kadın Yönetmenler Festivali: Her kadın başka hayaller kurar
16:52 İ.Ü. öğrencileri arkadaşlarının intiharlarına dikkat çekmek için forum düzenledi
16:49 İzmir'de 'acele kamulaştırma' kararı alınan araziler için iptali başvurusu
16:39 İki kentte anadil paneli: Dil yok olduğunda halk da yok olur
16:39 CHP Sözcüsü: Türkiye Suriye’ye savaş ilan etti mi, etmedi mi?
16:18 TTB’den İran’daki koronavirüse ilişkin açıklama: Aktif önlem alınsın
16:03 Ceren Damar'ı katleden sanığa 'ağırlaştırılmış müebbet' hapis
15:49 Kürt sanatçılar kilamlarını Zrîng için seslendirdi
15:45 Ceren Damar cinayetinde karar bekleniyor
15:42 Küçük Leyla'nın annesi duruşma salonunu terk etti
15:41 Fillo Lojistik işçileri eylemlerini İstanbul’a taşıdı
15:38 Erdoğan İdlib için 'savaş' dedi
15:16 Diyarbakır Barosu diller üzerindeki yasak ve kısıtlamayı kınadı
15:09 İntihar eden uzman çavuş sessiz sedasız defnedildi
15:09 Meclis Başkanlığı çift dilli önergeleri iade etti
15:01 İran'da koronavirüsü salgını 2 can daha aldı
14:50 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan #herrojkurdi kampanyası
14:41 Velilerden öğretmen istismarına isyan: İstifa edin
14:16 Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
14:15 HDP'li 9 tutuklu tahliye oldu
14:08 21 Şubat için birçok kentte açıklama: Tüm diller anayasal güvence altına alınmalı