Nusaybin'de bir haftada neler oldu?

img

MARDİN – Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük bir haftasını geride bırakan saldırıların ardından sınır hattı Nusaybin'de 11 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda aile göç etti. Cenaze törenlerinde AKP'li yetkililere tepki gösterilirken, silah seslerinin azalmasıyla birlikte kente geri dönüşler başladı. 

 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı 9 Ekim günü başlattığı operasyon bir haftasını geride bıraktı. Saldırılarla birlikte Urfa’nın Ceylanpınar ve Akçakale ilçelerinin yanı sıra çatışmaların en yoğun yaşandığı merkezlerin başında Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçeleri geldi. Özellikle Qamişlo kentinin hemen karşısında yer alan Nusaybin kentinde günlerce bombardıman ve silah sesleri hiç susmadı. 
 
HAVANLAR NERDEN GELDİ?
 
Söz konusu ilçeye bugüne kadar nereden geldiği halen yoğun bir şekilde tartışılan çok sayıda havan ve roket düştü. Bu roket ve havan mermilerinin birçoğu şans eseri patlamazken, 10 Ekim günü patlayan havan mermisinden kaynaklı Fatma Yıldız (47) ve çocukları Leyla Yıldız (16) ile Emine Yıldız (12) hayatını kaybetti. 11 Ekim tarihinde düşen havan mermilerinden kaynaklı ise 9 yurttaş hayatını kaybetti. Yine patlamalardan kaynaklı şimdiye kadar 70'i aşkın yurttaş yaralandı. Yaralı yurttaşların birçoğunun tedavisi ise, Nusaybin, Kızıltepe, Mardin merkez, Diyarbakır ve Batman'daki hastanelerde devam ediyor. Düşen havan ve roketler, can kayıplarının yanı sıra kentte çok sayıda ev ve işyerinde maddi hasara neden oldu. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile Demokratik Suriye Güçleri (QSD), havanların kendi taraflarından atılmadığını açıkladı. QSD Sözcüsü Kino Gabriel, Nusaybin’e düşen havan topları ile ilgilerinin olmadığını belirterek, 2014 yılında MİT, ordu ve hükümet temsilcilerine ait “karşı tarafta bir roket fırlatırız” ses kaydını hatırlattı. 
 
VALİ, EMNİYET MÜDÜRÜ VE AKP'Lİ BAŞKANA TEPKİ 
 
Patlamaların ve buna bağlı can kayıplarının artmasıyla birlikte kent sakinlerinden operasyona karşı tepkiler de yükselmeye başladı. Yaşamını yitiren ve yaralananların yakınları ile hastanede toplanan kalabalığın tepkisinden ilk olarak İlçe Emniyet Müdürü ve Mardin Valisi Mustafa Yaman nasibini aldı. Daha sonra hastane önüne gelen AKP Nusaybin İlçe Başkanı Latif Özel, “Merak etmeyin, devletimiz arkamızda” diye yurttaşlara seslendiği esnada tepkiler yükseldi. Hastane önündeki yüzlerce kişi, “Devlet bizi öldürüyor. Bizi öldüren devlet mi bizim arkamızda?” sözleriyle tepkilerini dile getirdi. Özel, bunun üzerine hastaneye sığınmak zorunda kaldı. 
 
SOYLU 'BARIŞ' İSTEĞİNE BAKACAK
 
9 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından kente bu kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geldi. Soylu’nun gelişiyle birlikte, ailelerden yaşamını yitirenlerin taziye evlerine bayrak asmaları istendi. Ancak aileler bunu kabul etmedi. Soylu, bu nedenle sadece iki taziye ziyaretinde bulundu. Soylu, gittiği bir taziyede bir yurttaşın “Barışı ne zaman düşüneceksiniz, nereye kadar savaş devam edecek?” sorusu karşısında “Bakacağız” demekle yetindi. 
 
Benzer durum patlamada hayatını kaybeden anne ve iki çocuğu için Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı bir köyde kurulan taziyede de yaşandı. Burada da, askerler zorla taziye evine 3 Türk bayrağı astı. 
 
Ayrıca devlet yetkililerin yaralıları ziyaretleri sırasında benzer tepkilerle karşılaştıkları öğrenildi. 
 
HDP'NİN VEKİLLERİ KENTE ALINMIYOR 
 
Soylu'nun ziyareti sonrası kentte inceleme yapmak isteyen HDP'li milletvekilleri de engellendi. Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay’ın aralarında olduğu HDP heyetinin ilçeye girişi engellendi. Heyetin kente alınmamasına da “Güvenliğinizi sağlayamayız” gerekçe gösterildi. 
 
Ancak bir süre sonra aralarında AKP'nin önceki dönem milletvekillerinden Orhan Miroğlu'nun bulunduğu bir grup AKP'li kente sorunsuz bir şekilde giriş yaptı.
 
Dün de kente giriş yapmak isteyen HDP'li milletvekillerine benzer bir şekilde engel çıkarıldı. 
 
SINIRA SESSİZLİK, KENTTE GÖÇ 
 
Öte yandan çatışmaların başlamasıyla birlikte kentte bir göç dalgası başladı ve özellikle sınıra yakın evlerin neredeyse tümü tahliye edildi. Eşyalarının bir kısmını yanına alarak evlerini terk etmek zorunda kalan aileler, geri döneceklerinin hesabını yaptıklarından yakın köyler ve merkezlere yerleşti. Kent sakinlerinin birçoğu da çatışmaların yoğunlaşmasıyla beraber daha iç kesimlerde yaşayan yakınlarının yanına geçti. 9 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından kent adeta hayalet şehre dönüştü. Kent merkezindeki esnafın yüzde 60'ı ise kepenk indirdi. Göç edenler ile şehirde kalmayı tercih edenler arasındaki tartışmalar da dikkat çekti. 
 
Söz konusu göç, son 3 gündür kentte çatışma ve silah seslerinin azalmasıyla neredeyse durdu. Çevre il ve ilçelere yerleşen aileler de kente geri dönmeye başladı. Geri dönüşler ile birlikte birçok işyerinin kepenkleri yeniden açılmaya başladı. 
 
ANA AKIM MEDYA KENTİ TERK ETTİ
 
Çatışma haberlerinin yayılmasıyla birlikte, ana akım medya da ilk günden kentin bir noktasında kamp kurdu. Ana akım medya çalışanları, sokaklarda halkın nabzını tutmak yerine genelde bir otel locasında sınırı arkalarına alarak yayın yaptı. Sokaklara inmek istediklerinde ise, bağlı olduğu kuruluşların süngerlerini sökmek zorunda kaldı. Kent halkının tepkisiyle karşılayan ana akım medya çalışanlarının birçoğu, kısa bir süre sonra istediklerini alamayınca kenti terk etmeye başladı. 
 
Yine ana akım medyaya tepkili olan kent sakinlerinin her mikrofon uzatıldığında “Hangi basın” diye sormayı eksik etmemesi dikkat çekiyor. 
 
Tüm bu acı ve zorluklara rağmen doğdukları toprakları terk etmemekte ısrarlı olan kent sakinlerinin ilk dillerinden dökülen kelime ise "barış olsun, savaş dursun" oluyor. 
 
‘SAVAŞI DURDURSUNLAR’
 
Bu acıyı yaşayanlardan biri olan ve isminin yazılmasını istemeyen bir taziye sahibi, "Biz savaşı kimin çıkardığını biliyoruz. İnsanlarımızın neden öldüğünü, sebebinin kim olduğunu biliyoruz. Gelip bize burada sahip çıkıyorlar gibi yapmasınlar. Bir şey yapmak istiyorlarsa savaşı durdursunlar. Ama onlar için nasıl olsa iki taraf da Kürt değil mi? Buraya gelip, bizim üzerimizden propaganda yapmaya çalışıyorlar. Nusaybin halkının düşüncesini herkes biliyor. Bizi bu şeylerle kandıramayacaklarını onlar da biliyor. Eğer bizi çok düşünüyorlarsa gidip bu savaşa bir son versinler” ifadeleriyle düşüncelerini aktardı. 
 
'HANGİ TARAFTAN KAYNAKLANDIĞINI BİLİYORUZ'
 
Yaşanlardan kaynaklı sık sık iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf Sıtkı Köprü ise, kentteki sessizliğin sebebinin kimden kaynaklandığını herkesin bildiğini belirterek, “Hayat durmuş durumda. Halkımız yerini, yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Biz halkın endişesinin hangi taraftan kaynaklandığını da biliyoruz. Biz bunu hak etmedik” dedi.
 
Nusaybin’in Akçatarla Mahallesi'ne göç eden İbrahim adlı yurttaş ise, görüntü yerine sadece fotoğrafının çekilmesini isteyerek, "Gitmek istemiyoruz ama çocuklarımız halen çok küçük. Eşyaları yüklerken bile gidip gitmeme konusunda halen kararsızız” ifadelerini kullandı. Tek beklentilerinin barış içinde bir yaşam olduğunu belirten İbrahim, “Ama bu devlet bir kez daha Kürtlere düşman olduğunu gösterdi. Onların barış sözleri bile inandırıcı değil” dedi. 
 
Çatışmaların yerini sessizliği bırakmasıyla birlikte kenti terk etmekten vazgeçtiğini aktaran Muhammet Şemin isimli yurttaş da, halkın geri dönmesini beklediklerini ifade etti. 
 
‘HALK HERŞEYİN FARKINDA’
 
Devletin savaşı başlattığını ancak halkın güvenliği için herhangi bir önlem almadığını kaydeden Yaşar isimli yurttaş da, kenti terk etmeyi düşünmediklerini vurguladı. Yaşanan son gelişmelerle birlikte ortalığın daha da sakin olduğunu dile getiren Ahmet Demir ve Fikret Atuğ isimli yurttaşlar da halkın her şeyin farkında olduğunu belirterek, halkın kenti terk etmesinin çözüm olmadığını dile getirdi. 
 
3 MAHALLE BOŞALTILDI, ASKERLER SINIRDAN ÇEKİLDİ
 
Çatışmalar kent merkezinin yanı sıra sınır hattındaki kırsal mahallelerde de yaşandı. Kırsal mahallelerde yaşanan çatışmalar ve bombardımandan kaynaklı şimdiye kadar Kızıltepe ve Nusaybin'e bağlı 3 mahalle boşaltıldı. Bunun yanı sıra, sınır hattındaki asker kulübeleri ise tümden boşaltıldı. Askerler, sınır kulübelerinden mahallelere yakın karakollara çekildi. 
 
MAHALLE SAKİNİ: ÖLECEKSEK DE BURADA ÖLECEĞİZ
 
Kent merkezindeki tepkinin bir benzeri kırsal mahallelerde de ortaya çıktı. Sınırla aralarında üç adım bulunan kente bağlı Durakbaşı (Kasr-i Serçehan) mahallesi de tepkilerin yükseldiği noktalardan biri. 
 
Mahalle sakinlerinden Ayşe Alparslan, “Biz buradayız, o zaman bizi de öldürün. Biz şu an kafesteyiz. Her tarafımızda karakol var. Biz savaş istemiyoruz. Bizim nasıl ciğerimiz yanıyorsa onun da ciğeri öyle yansın. Biz burada ölsek de evlerimizi terk etmeyeceğiz. Ben buradan çıkmam. Biz buradan çıkıp nereye gideceğiz? Biz kendi toprağımızda, kendi köyümüzde olacağız. Öleceksek de kendi toprağımızda ölelim" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Diğer başlıklar

22/02/2020
22:27 Tan: Kürtler yaşamın her alanında dillerine sahip çıkmalı
22:08 8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu
21:34 HDP Mutabakat Komisyonu: Eş Genel Başkan adaylarımız Buldan ve Sancar
21:19 Kadınlar krizden dolayı sağlıklı gıdaya erişemiyor
20:46 Kayyımların kültür ve sanata etkileri konuşuldu
20:13 Ankara Barosu'ndan Ceren Damar'ı katleden erkeğin avukatı hakkında soruşturma
20:08 Ortadoğulu kadınlar HDP kongresi için geldi
19:18 17 yaşındaki gencin silahla oynarken kendisini vurduğu ileri sürüldü
19:07 Beşiktaş’taki ağaçlık alanda ölü bulundu
18:32 Abdullah Gül'ün 'Gezi' açıklaması Soylu'ya hançer gibi saplandı
18:20 Yazar Baran: Kürtlerin en fazla dili işgal altında
17:51 İdlib'te bir asker daha yaşamını yitirdi
17:14 İhraç edilen kamu emekçilerinin iadesi istendi
16:49 MED-DER Eşbaşkanı Esen: Anadil eğitimi anne karnında başlar
16:29 Kongreye giden HDP’liler durdurulup GBT kontrolünden geçirildi
16:10 Mersin'de gözaltı sayısı 7'ye yükseldi
16:01 Hasta tutuklular eylemi: Türkiye'nin aynasında ölüm var
15:56 9 öğrenci serbest bırakıldı
15:55 Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar
15:51 Halklar anadilleri için bir araya geldi
15:46 HDP büyük kongreye hazır
15:07 İHD Van Şubesi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 Akdamar Adası'na giriş ücreti 18 TL'den 25 TL'ye yükseltildi
14:53 HDP'li Gergerlioğlu: Devlet mekanizması tamamen çöktü
14:44 Her iki eli olmayan Ergin Aktaş'ın başvurusuna AİHM'den ret
14:41 Taksim’de yurttaşa forum, gazeteciye çekim yasak
14:21 Kayıp yakınları: Failler kolluk görevlileridir, etkin bir soruşturma yürütün
14:18 'Evladımı ne yaptınız?' derken fenalaştı
14:08 HDP Eş Genel Başkanlığı için Buldan ve Sancar öne çıktı
13:56 SES iki kentte kongreye gitti
13:53 JİN NEWS’e 9’uncu kez erişim engeli
13:35 Kürt Dil Platformu konferansında 'Kürtçe konuşma kararı' çağrısı
13:13 Dersim Belediyesi çocuklar için Anadil Günü etkinliği yaptı
13:05 Güven: 50 milyon insanı 'terörist' ilan edemezsiniz
12:49 Kongre için kiralanan otobüsler haczedildi: Partililer yürümeye başladı
12:34 HDP Mersin İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
12:21 Doktor hastanenin 6’ncı katından atlayarak yaşamına son verdi
11:33 Feyzioğlu: Bıçak hakkında baro soruşturma açmalı
11:12 Kürt Dil Platformu konferansı başladı
11:04 'Hukuk rahmetli oldu ve üzerine beton döküldü'
11:04 Mersin'de HDP'li eşbaşkan ve yöneticiler gözaltına alındı
11:03 Hasta bebeklerinin ilaçlarını karşılayamaz haldeler
10:20 Kürtçe şarkı söylemek için izin istemesiyle eleştirilen O yarışmacı konuştu
10:16 Diyarbakır karanlığa büründü
10:14 Psikiyatrist Değer: Mevcut politikalar intiharlara zemin oluşturuyor
09:54 16 yaşındaki Mazlum’un öldürülmesi 'hukuka uygun' bulundu
09:15 7 yıl önce aldığı ilacın kutusu nedeniyle kapısı kırılarak gözaltına alındı
09:14 Sendikalı olunca işten çıkarılan Kale Pratt işçileri direnişte
09:13 İktisatçı Yılmaz: Faiz indirimleri iç tüketimi arttıramaz
09:06 HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Taşdemir: Ülke yönetimine talibiz
09:01 Mahkeme AİHM kararının uygulanması için yasal düzenleme istedi
09:00 22 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
00:10 DSÖ: Koronavirüs Çin dışında hızla yayılıyor
21/02/2020
23:38 Temo: Melayê Cizîrî edebiyattan büyüktür
23:30 Astsubay eşini katlederek intihar etti
23:22 AB bütçesi konusunda bir anlaşma sağlanamadı
22:47 ‘Tehditleriniz ve muhbirlik dayatmalarınıza boyun eğmeyeceğiz’
21:45 Buldan: Yeni bir seçimde Türkiye’yi yönetmeye aday partiyiz
21:18 HDK 3. Anadil Buluşması: 13 dil aynı sahnede
21:00 Topbaş’ın damadının yargılandığı davada tahliye kararı
20:54 Aydın’da bir öğretmen yaşamına son verdi
20:38 İntiharı protesto eden 9 üniversite öğrencisine gözaltı
20:29 Anadil Günü’nde İstanbul'da belgesel gösterimi
20:05 Adana’da bir kadın katledildi
20:02 ‘Anadilde eğitim mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’
19:57 Savcı, istismarcının ‘sarkıntılıktan’ yargılanmasını istedi
19:50 Erdoğan ve Putin’den İdlib’e ilişkin telefon görüşmesi
19:33 ‘Kürtçe ve diğer diller devlet politikasıyla yok edilmeyle karşı karşıya’
19:30 Diyarbakır'da çocuk etkinliği
19:13 Ayşe Tuğba Arslan davasında karar çıkmadı
19:12 Van'da 21 Şubat kapsamında müzik dinletisi
19:05 Elif Kısa hastaneye kaldırıldı
18:57 HDP: Tüm diller anayasal güvence altına alınmalı
18:42 ‘2019 yılında mültecilere yönelik yaşanan hak ihlali 35 bin 627’
18:19 Ayşe Tuba Arslan davası: Cinayeti işleyenler kadar korumayanlar da sorumlu
18:16 'Çawani baş î' diye başlayan konuşmaların devamı Türkçe oluyor!
18:00 Mersin'de HDP'li 5 genç tutuklandı
17:58 HDP'li vekiller Demirtaş'ın ilk romanı Leylan'ı imzaladı
17:51 Ceren Damar’ın babası: Adalet tecelli etmedi
17:22 3. Kadın Yönetmenler Festivali: Her kadın başka hayaller kurar
16:52 İ.Ü. öğrencileri arkadaşlarının intiharlarına dikkat çekmek için forum düzenledi
16:49 İzmir'de 'acele kamulaştırma' kararı alınan araziler için iptali başvurusu
16:39 İki kentte anadil paneli: Dil yok olduğunda halk da yok olur
16:39 CHP Sözcüsü: Türkiye Suriye’ye savaş ilan etti mi, etmedi mi?
16:18 TTB’den İran’daki koronavirüse ilişkin açıklama: Aktif önlem alınsın
16:03 Ceren Damar'ı katleden sanığa 'ağırlaştırılmış müebbet' hapis
15:49 Kürt sanatçılar kilamlarını Zrîng için seslendirdi
15:45 Ceren Damar cinayetinde karar bekleniyor
15:42 Küçük Leyla'nın annesi duruşma salonunu terk etti
15:41 Fillo Lojistik işçileri eylemlerini İstanbul’a taşıdı
15:38 Erdoğan İdlib için 'savaş' dedi
15:16 Diyarbakır Barosu diller üzerindeki yasak ve kısıtlamayı kınadı
15:09 İntihar eden uzman çavuş sessiz sedasız defnedildi
15:09 Meclis Başkanlığı çift dilli önergeleri iade etti
15:01 İran'da koronavirüsü salgını 2 can daha aldı
14:50 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan #herrojkurdi kampanyası
14:41 Velilerden öğretmen istismarına isyan: İstifa edin
14:16 Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
14:15 HDP'li 9 tutuklu tahliye oldu
14:08 21 Şubat için birçok kentte açıklama: Tüm diller anayasal güvence altına alınmalı