Oluç: Esat Oktay ruhu emniyete hakim olmuş

img

ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Rojbin Çetin’in köpekli işkenceye maruz kalmasına ilişkin, “İşkenceci Esat Oktay Yıldıran'ın ruhu Diyarbakır Emniyetine hakim olmuş. Sadece oraya değil, yürütme kademelerine de hakim olmuş durumda” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, güncel gelişmelere ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Oluç, Orhan Doğan’ın ölüm yıldönümü olduğunu anımsatarak, “Hem Orhan Doğan’a hem de bütün hayatını yitirmiş olanlara halkımıza verdiğimiz barış, demokrasi mücadelesini başarıyla sonuçlandıracağımızı sözümüzü bir kez daha bu anmada dile getiriyorum. Halkımıza verdiğimiz barış mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
 
İdam edilişlerinin 95’inci yıldönümü olan ve mezar yerleri halen bilinmeyen Şeyh Said ve arkadaşlarını da anan Oluç, “O günden bu yana mezarları hala nerededir bilinmiyor, bu talebi bir kez daha dile getiriyoruz. Tarihimizle yüzleşmek zorundayız. Resmi tarihin anlattığı Şeyh Said ile gerçek tarihin anlattığı Şeyh Said ile yüzleşmek zorundayız” diye belirtti.
 
‘OKTAY YÖNTEMİ YENİDEN HORTLATILDI’
 
Diyarbakır’da yaşanan işkenceye dair konuşan Oluç, İşkence Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Mücadele Günü’nde işkence gören HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve önceki dönem Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin’in yaşadıklarına değindi.
 
Çetin’in evinde üç buçuk saat işkence gördüğüne dikkati çeken Oluç, şunları söyledi: “Gözaltı için gelmişlerdi, kapıyı kırdıktan sonra kolluk tarafından iki köpekle saldırıldı. Hem fiziki işkencede bulunuldu hem de ağıza alınmayacak ağır hakaretler ve cinsiyetçi küfürlerle karşı karşıya kaldı. Şimdi köpekli işkence yöntemi, bu Türkiye’de ilk kez karşı karşıya kaldığımız bir olay değil. Eski dönemleri hatırlarsak, 1980 Darbesi sonrasında özellikle Diyarbakır zindanlarında Esat Oktay Yıldıran adı herkesin malumudur. Onun köpeği ‘Co’ vardır, o da herkesin malumudur. Üstüne filmler bile yapıldı. Esat Oktay Yıldıran, köpeği ‘Co’ ile zindandaki tutsaklara ağır işkenceler yapıyordu. Bugün yeniden o anlayışın hortladığını görüyoruz. Yeniden bu uygulamaların bir yöntem olarak seçildiğini görüyoruz.”
 
‘YAPANLAR KORUNUYOR’
 
Diyarbakır’da benzer işkence vakasının ikinci kez yaşandığını kaydeden Oluç, “Orada da mağdur ve ailesine yine köpekle işkence yapılmıştı. Bu tür durumlarda aslında yapılması gereken bellidir. Olayın sorumluları hakkında bir hukuk devleti olursa, hukukun üstünlüğü geçerli olsa, yapılması gereken bellidir. Olayın sorumluları hakkında soruşturma açılır. Görevi kötüye kullanmak suçundan bu kişilere görevden el çektirilir ve hukuki işler devam eder. Fakat Diyarbakır Valiliği ne yaptı? Valilik bu işkenceyi yapanları koruyacak ve aklayacak bir senaryo yaratma uğraşına girdi. Ve bir açıklama yaptı. Açıklamanın hangi cümlesini okursanız okuyun, tam bir kepazelik ile karşı karşıyayız. İddiaların ortaya çıktığı ilk andan beri maalesef bir soruşturma başlatmadı ve tam tersine bunu yapanları koruma ve kollama çabasına girdi” diye konuştu.
 
BAKANLIKLARA ÇAĞRI
 
İşkenceye dair Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunan Oluç, “Mutlaka bu işkenceyi yapanlar hakkında acil soruşturma başlatılması ve görevden uzaklaştırılmaları gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz; Sizin kolluk güçleriniz bu işkenceyi yapıyor. Eğer siz onlara bu direktifi vermediyseniz yapanlar hakkında bir işlem yapın. Yok siz onlar hakkında bir işlem yapmıyorsanız biz öyle anlıyoruz ki İçişleri Bakanlığı, bu kolluğa bu işkence direktifini vermiştir. Yol vermiştir, yol açmıştır, diye anlıyoruz. Bunu da bir kayıt olarak tarihe düşüyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
‘İŞKENCEYE TOLERANS VAR’
 
İşkencenin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Oluç, işkence yapanları cezasızlıkla ödüllendirilecek adımlar atılmamalı uyarısı yaptı. Oluç, “Bu iktidar işkenceye sıfır tolerans diyor ama o sıfırı düşmüş durumda. Bu iktidar işkenceye tolerans gösteriyor. Çok açık ve net. Eğer bu soruşturmalar yapılmazsa daha önce yapılan işkence vakalarını da hatırlatıyoruz, Diyarbakır ve Urfa’da olan işkence vakalarını da hatırlatıyoruz, eğer işkenceye tolerans gösterdikleri, eğer soruşturma açılmazsa bu çok ve net bir biçimde ortadadır” dedi.
 
‘BU KADAR YALAN NASIL SÖYLENİR’
 
Oluç, konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdi Diyarbakır Valiliği’nin açıklamasından sonra soruyoruz, eğer ortada hukuksuz bir uygulama yok ise kolluk kuvvetleri avukatın eve girmesine neden engel olmuştur? Avukatın eve girme talebine karşın, kolluk kuvvetlerinin izin vermemesi bu işkence iddialarını doğrulamaz mı? Madem işkence yok diyorsunuz, işkenceyi belgeleyen avukatlara nasıl soruşturma açarsınız? Soruyoruz. ‘Atlamak üzereyken köpek tarafından kurtarıldı’ deniyor. Bu kadar yalanı nasıl söyleyebiliyorsun? Sırtında bot izi var, dudağı patlamış, gözü mor, bunlar nasıl olmuş? Buna dair bir izahınız var mı? Yok. Valilik diyor ki, ‘kademeli oranda zor’ kullanmak. Şimdi bakın bu fotoğraf kademeli olarak zor kullanmayı tarif ediyor. Yüzü, kolları, bacakları, burada görünüyor. Açıkça işkence yapılmış ve köpekle işkence yapılmış, sadece öyle değil bir de üstüne darp edilmiş, gözü morartılmış, çeşitli yerlerinde şişlikler var. Alınmış olan raporlar da var.
 
OKTAY’IN RUHU EMNİYETE HAKİM OLMUŞ
 
Diyarbakır Valiliği, işkencecileri aklamayı kendisine vazife edinmiş. Her işkence görüntüsünden sonra onları aklayacak ve daha kötüsü de onları cesaretlendirecek açıklamalar yapmayı kendine görev edinmiş. Neden köpek kullanılıyor ev içinde gözaltına alınmaya gidildiğin de? Şimdi söyleyince kızıyorlar ama Diyarbakır zindanın işkencecisi Esat Oktay Yıldıran'ın ruhu Diyarbakır Emniyetine hakim olmuş, sadece oraya değil, belli ki bu işi teşvik eden yürütme kademelerine de hakim olmuş durumda. Maalesef köpeği Co’nun ruhu da. Şimdi şunu hatırlatayım, Diyarbakır zindanında Esat Oktay Yıldıran’ın 1980’den sonra yaptığı o ağır işkenceler, o insanlık suçları insanları hakları için mücadele etme konusunda hiç yıldırmadı. Şimdi sizin yaptıklarınız hiç yıldırmayacaktır.”
 
Yapılan işkencenin sorumlularının yargılanması için konunun takipçisi olacaklarını kaydeden Oluç, hem işkenceyi yapanlar hem de Diyarbakır Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
 
‘VALİLERİN YAPTIKLARINI UNUTMADIK’
 
Diyarbakır’a atanan valiyi Kocaeli’de işçilere ve Van’da depremzedelere yaptıklarından hatırladıklarını söyleyen Oluç, “İktidara gerçekten özel olarak bu tür valileri mi seçip, gönderiyorsunuz Diyarbakır’a. Mardin Valisi Mustafa Yaman gibi gerçi şimdi görevden alındı, merkeze çekildi ancak onunda yaptıkları unutulmadı. Elbette ki yargı önünde o da hesabını verecek. Son söz bu iktidara bir kez daha hatırlatıyoruz. İşkenceye sıfır tolerans diyorsanız bugünkü durum işkenceye toleransı doğruyor. O nedenle eğer söylediklerinizde ciddi ve samimiyseniz o zaman işkence yapanlar hakkında soruşturmayı hemen başlatın bunu engellemeyin” dedi. 
 
‘MAKUL BARO’YA İTİRAZ  
 
Oluç, baroların yapısı ve seçim sisteminde yapılması planlanan değişikliğe de değinerek, “Barolar makul avukat, makul baro yaratma projesine itiraz ediyor. Eleştirilerini dile getiriyorlar. Yarın Türkiye’nin çeşitli illerinde baroların savunma yürüyüşleri olacak. Bu savunma yürüyüşlerinde herhangi bir provokasyona yol açılmaması iktidarın elindedir. İktidara çağrıda bulunuyoruz savunma hakkını kullanan ve savunan insanlara herhangi bir saldırının olmaması için gereken önlemleri alın, avukatların baroların ve baro üyelerinin özgürce eleştiri düşüncelerini ifade etme toplantı ve gösteri yapma hakkını sağlayın. Aksi takdirde alacağınız her adım yargıda var olan büyük usulsüzlüklerinin ve tuz kokma sürecinin yeni aşamasını getirecektir” şeklinde konuştu. 
 
‘VEKİLLERİMİZİN DURUMU İYİ’
 
Oluç, sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koronavirüs tespit edilen HDP’li vekillerin durumuna ilişkin soruyu yanıtlayan Oluç, “3 vekilimiz ilk günden bugüne kadar iyileşme göstermektedir. Bir vekilimiz evde iki vekilimiz hastanede tedavi oluyor. Gereken tedbirlerimizi aldık mümkün olduğu kadar az personel ve danışmanla bu çalışmaları sürdürüyoruz. Tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz” dedi.
 
Oluç, Meclis koridorunda vakaya rastlanması ardından testleri yaparak, diğer partileri bilgilendirdiklerini söyledi. CHP ve İYİ Parti’nin kendileri ile aynı koridorda olmasından kaynaklı önlemler aldığını kaydeden Oluç, “Sadece Meclis’te değil toplumda da bu hassasiyetin olması gerekiyor. Burada yeniden çağrımızı yapıyoruz. Mutlaka maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine mutlaka Türkiye’nin her yerinde bütün insanların uyması gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘SENDİKALARIN TALEPLERİ ÇOK ÖNEMLİ’
 
Oluç, kıdem tazminatının fona devredilmesi gündemine ilişkin ise, şunları söyledi: “Kıdem tazminatı işçilerin emekçilerin alın teriyle elde ettikleri bir haktır ve uzun süredir kullandıkları bir haktır. Kıdem tazminatı konusunda sendikalar olduğu gibi bizler de son derece hassasız. Bu konuda atılacak olan hiçbir adımın işçiler emekçiler aleyhine olmaması gerektiği konusundaki fikrimiz ve tutumumuz nettir. Sendikaların taleplerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tartışmalarını izliyoruz. İktidarı da uyarıyoruz işçilerin hakkı olan kıdem tazminatını gasp etmeye çalışmak kabul edilemez. Ne siyasi olarak ne insanı olarak ne ahlaki olarak kabul edilebilecek bir şey değildi. İşçiler kıdem tazminatı elde etmek için canlarını ortaya koyarak çalışıyorlar.”
 
GÜL’ÜN AÇIKLAMALARI
 
Oluç, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “parti devleti” açıklaması ve ekonomiye dair yorumlarını da değerlendirdi. Oluç, şunları söyledi: “Birçok uygulamanın parti devleti uygulaması olduğunu görüyoruz ve söylüyoruz da. Maalesef daha önce ifade ettik Türkiye tarihinde bir kez daha parti devleti uygulamaları gündeme gelmiştir. Yıllar sonra Türkiye hem halk hem toplum parti devleti uygulamaları ile karşı karşıya kalmıştır. Bakın valiler adeta AKP il başkanları gibi davranmaktadır. Kaymakamlar AKP’nin ilçe başkanı gibi davranmaktadır. Yürütmenin başı Cumhurbaşkanı sıfatı ile aynı zamanda AKP başkanıdır. Yani yürütmenin başı yasama ve yargıyı tahakkümü altında tutarken bunu bir parti genel başkanı olarak yapmaktadır. Yargıya atamaları yaparken bir partinin genel başkanı olarak bunları yapıyor. Kanun tekliflerini torbalar şeklinde gönderirken bir parti genel başkanı olarak yapmaktadır. Parti devleti uygulamaları parti ile devletin örtüşmesi uygulamaları demokrasi açısından, hukukun üstünlüğü açısından kabul edilebilir değildir. O nedenle bu yöndeki eleştirler doğrudur. Biz de bu konudaki sistem eleştirilerimizi, yani Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nin bir ucube olan sisteminin mutlaka tartışılarak güçlendirilmiş bir parlamenter sistem olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Diğer başlıklar

19:17 Jandarma komutanı çocuk istismarını savundu
19:10 Gazeteci Güney ve kadınlar gözaltına alındıktan sonra ‘tanık’ dinlendi
19:04 Demirtaş hakkındaki yargı sürecinin araştırılması önergesi reddedildi
18:08 Gazeteci Deniz Yücel'e 2 yıl 9 ay hapis cezası
18:01 Kadınlar Timtik ve Ünsal için Adalet Bakanlığı’na faks gönderdi
17:51 3 çocuğunu Kürt mücadelesinde kaybeden Sultan Yaşar yaşamını yitirdi
17:31 Şırnak'taki istismar Meclis gündemine taşındı
17:28 Mardin ve Şırnak istismara karşı sokakta
17:17 HDP'liler tarlada çapa yaptı
17:07 HDP’li kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı açıklama yaptı
17:01 Van Gölü'nden çıkarılan cenaze sayısı 40'a yükseldi
16:59 ‘Eskiden bağımsızlık sorunu vardı şimdi yargı yok’
16:59 Habur’da araç geçişleri durdu
16:52 İdam edilen siyasi tutukluların cenazeleri teslim edilmiyor
16:39 Asker koyun otlatan çocuğu sırtından vurdu
16:16 'Güvenli ülkeler' listesinde Türkiye yine yok
15:48 Midyat Cezaevi'nde Kovid-19 endişesi
15:45 Birleşik Metal-İş: Açlık sınırı 17 yılda 5.3 kat arttı
15:40 Hasta tutuklu Başaran’ın babası: Oğlumdan haber alamıyorum
15:31 10 Ekim Davası’nda karar: Firariler bakanlığa sorulacak
15:21 AİHM insan hakları savunucularına baskı yapan Azerbaycan'ı mahkum etti
15:12 Nurcan Arslan davası ertelendi
15:06 Kalker ocağına karşı nöbet sürüyor
15:02 Beşiri’de intihar iddiası
14:53 Basın Özgürlüğü Ödülü Fatih Polat'a verildi
14:50 İHD'den cezaevi raporu
14:36 ‘Özel endüstriyel alan’ kararının iptali için başvuru
14:26 Elektrikleri kesilen çiftçiler İpekyolu’nu trafiğe kapattı
13:56 Dersim’de kadınlara hakaret eden 3 polis ve imam açığa alındı
13:54 Gözaltındaki 25 kadının ifade işlemlerine başlandı
13:47 CHP çoklu baronun iptali için AYM’ye başvurdu
13:45 Hayat pahalılığına karşı açıklama polis tarafından engellendi
13:39 10 Ekim Davası: Firari sanık Balı nerede?
13:33 DTSO Keçi Burcu’nu kültür sanat merkezine dönüştürecek
13:32 'Sözleşmeden çıkmak şiddet faillerine teşfiktir'
13:19 Avukatlardan İmralı için yeni başvuru
13:13 Kuzenlere yönelik cinsel istismar davasında tanıklar dinlendi
13:10 'Susmak yok, direnişin kendisiyiz'
12:59 Diyarbakır’daki ‘barış’ buluşmasına çağrı
12:50 Loç Vadisi'ne yapılmak istenen HES'e Danıştay’dan ret
12:49 Temelli: DEDAŞ AKP'nin tarım fotoğrafıdır
12:03 Sakarya patlaması paylaşımına soruşturma
11:59 Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar yeniden başladı
11:54 Ayasofya için iş birliği protokolü imzalandı
11:41 CHP 'çoklu baro' düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvuruyor
11:37 TJA’lı kadınlar: Susmayacağız, hesap soracağız
11:06 Açlık grevini parka taşıdı: İntiharın eşiğine geldik
10:58 Mahmur Kampı 1 yıldır ambargo altında
10:57 Güney'in gözaltına alınmasına tepki: Biat etmeyen gazeteciler hedefte
10:39 HDP Kadın Meclisi'nden milletvekili Mensur Işık açıklaması
10:36 75 yaşındaki Demir: Gözaltında su dahi vermediler
09:53 HDP’li vekil hakkında 'uzaklaştırma' kararı
09:49 'Af düzenlemesi gündemde oldukça Şırnak benzeri olaylarda artış olacak'
09:37 Yakılmak istenen HDP ilçe örgütünün kapısına bayrak astılar
09:27 ‘Taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz’
09:05 Karadeniz’deki felaketlerin nedeni ekolojik yıkım
09:04 Havai fişek fabrikasına helalleşerek gidiyorlardı
09:03 DEDAŞ bölgeyi susuzluğa mahkum ediyor
09:02 Ölüm orucunda olan Ünsal’dan eşine: Bu son görüşmemiz olabilir
09:01 Günlerdir çamur dolu çadırlarda uyuyorlar
09:00 16 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:15 Pervari’de çatışma: 2 polis yaşamını yitirdi
07:01 Van'da keşif uçağı düştü: 2’si pilot 7 polis yaşamını yitirdi
15/07/2020
21:37 Cinsel saldırıda bulunan uzman çavuş tutuklandı
21:27 Şırnak'ta istismar tepkisi dinmiyor
20:50 Koronadan hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 419’a yükseldi
19:41 Cudi’de helikopter hareketliliği
19:24 Kaftancıoğlu’ndan göndermeli 15 Temmuz paylaşımı
19:00 Çiftçiler elektrik kesintisine karşı yol kapattı
18:36 Batan teknede bir mültecinin daha cenazesine ulaşıldı
18:04 HDP Antep İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
17:10 Valilikten cinsel saldırıya ilişkin ‘aşırı alkol’ açıklaması
17:09 Cinsel saldırıyla suçlanan askerden ‘meslek ve alkol’ savunması
16:47 Batan teknede 3 mültecinin cenazesine ulaşıldı
16:29 Cinsel saldırıya uğrayan çocuk yaşadıklarını anlattı
16:28 Batman'da polis şiddeti
16:10 DBP Mîr Celadet Alî Bedîrxan’ı andı
16:07 Eğitim Sen: Özel okullardaki yetersiz denetimler mağduriyete yol açıyor
15:56 Davutoğlu: İktidar darbeci unsurlarla kol kola girmiştir
15:32 #susmaşırnak için 34 bin paylaşım
15:30 İfadeye çağrılan Aklime Hanas gözaltına alındı
15:29 KKP: Kürdistan’ın direnen kadınları iktidarın hedefinde
15:25 Urfa’da 'Emek buluşması'
15:06 Bastonla adliyeye getirilen Demir serbest bırakıldı
14:36 Şırnak Baro Başkanı Elçi: Cinsel taciz faili uzman çavuş cezasız kalmamalı
14:14 Kılıçdaroğlu: FETÖ'ye göz yumanları unutmayacağız
13:51 Hakkında gözaltı kararı verilen vekil istifa etti
13:48 Tesise giden yollar kapatıldı
13:44 Erdoğan: Türkiye sürecin merkezinde yer alıyor
13:37 Şırnak'ta bir uzman çavuş kız çocuğuna cinsel saldırıda bulundu
13:36 HDP’den 'Kürt Düşmanlığı' raporu
13:31 HDP’den ‘Demokrasi Buluşması’na katılım çağrısı
13:01 23 kadın 2 gündür gözaltında
12:54 KESK: Askeri ve siyasi darbelere hayır
12:40 Belediyeye oto lastiği almak kayyım atama gerekçeleri arasında!
12:33 TTB’den influenza uyarısı
12:33 15 Temmuz'da yaralanan kişilere polis müdahalesi
11:52 Mızraklı’ya verilen ceza 35 günde onandı
11:38 'Kadınlar yaratılmak istenen sistemin önünü tıkadığı için hedefte'
11:09 75 yaşındaki hasta tutuklu tek kişilik hücrede tutuluyor