Kadınlardan köpekli işkenceye tepki

img

HABER MERKEZİ - HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük köpekli işkenceye karşı yapılan açıklamalarda, söz konusu durumların işkence yapan memurların cezasızlık bırakılmasından kaynaklandığı belirtildi. 

Dersim’de Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin açıklama yaptı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada, “İşkence insanlık suçudur” pankartı açıldı.
 
DİYARBAKIR CEZAEVİ 
 
HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, özellikle kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik saldırgan tutumun, demokratik siyasete ve kadın mücadelesine yönelik olduğunu söyledi. 1980 yıllarında Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkencelerin bugün tekrar kadınlar üzerinde uygulandığını belirten Yeşil, işkencenin gündelik hayatın parçası haline getirilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.
 
AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Bu ülkede AKP gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu” şeklindeki sözlerini hatırlatan Yeşil, “AKP iktidarının adı kadına yönelik şiddetle, kadın siyasetçilere işkenceyle, kadın kazanımlarına yönelik saldırıyla anılacaktır. Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. İşkenceci polislerin bir an önce meslekten ihraç edilerek tutuklanmasını ve sorumluluğu bulunan herkesten hesap sorulmasını istiyoruz” dedi.
 
VAN   
 
Aynı zamanda Edremit Belediyesi eski Eşbaşkanı olan Çetin'e dönük işkenceye ilişkin Van’da da açıklama yapıldı. Van Barosu, HDP, DBP, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Van-Hakkari Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Tevgera Jinên Azad (TJA), Van Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve STAR Kadın Derneği üyeleri açıklamaya katıldı. Açıklama, Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda yapıldı. 
 
‘İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN MUAMELE’
 
Van Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hamza Çiftçi, Çetin’in cinsel taciz, hakaret ve küfürlere maruz kaldığına değinerek, “Hemen ifade etmeliyiz ki, işkenceciler hakkında soruşturma başlatılması gerekirken, işkenceyi, suçu açığa çıkaran avukat hakkında soruşturma başlatılmış olmasını kabul edilemez buluyoruz. Çetin’e insan onuruyla bağdaşmayan muameleler ve işkence yapıldığı açıkça ortadır. Bizler hiç bıkmadan yeniliyoruz ki; ülkemizde işkence olaylarının bu kadar sık gündeme gelmesi baskı ve kontrole dayalı yönetme tarzının sonucu ve işkence yapan memurların korunması ve cezasız bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumu mevcut olayımızda işkenceciler hakkında değil de işkenceyi ortaya çıkaran avukat hakkında soruşturma başlatılmasından da anlayabiliriz” dedi. 
 
'İŞKENCE ARTIK ALENEN YAPILIYOR'
 
İşkence ve kötü muamelenin bir suç olduğunu vurgulayan Çiftçi, "İşkenceye karşı sesimizi bir kere daha yükselttiğimiz bir günde yapılan işkence vakası bize bir daha gösterdi ki işkence artık hiçbir kaygı duyulmadan alenen yapılmaktadır. İnsan onurunu, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayıp zedeleyen işkenceyi kınadığımızı, işkencenin genelde dünyamızda ve ülkemizde, özelde ise coğrafyamızda yaşanmaması için kimden geldiğine ve kime yapıldığına bakılmaksızın bu suç ile mücadele edeceğimizi, bu suçtan zarar görenlerle dayanışacağımızı ve bu işkence dosyasının da sonuna kadar takipçisi olacağımızı açıkça ifade etmek istiyoruz" diye konuştu. 
 
'KADIN MÜCADELESİ ENGELLENEMEZ'
 
HDP Van Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA),  26 Haziran akşamı evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan ve köpekli işkence yapılan TJA üyesi Rojbin Çetin’e ilişkin HDP İpekyolu ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledi.  Açıklamada, “İşkence bir insanlık suçudur", "Esat Oktay’ın ardılları kadın mücadelesini engelleyemez” pankartı taşındı. 
 
Rojbin Çetin’in işkenceye maruz kaldığı fotoğraflarının da taşındığı açıklamada basın metnini, yerine kayyım atanan Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Leyla Atsak okudu. Dün olduğu gibi bugün de işkencecilerden hesap soracaklarını söyleyen Atsak, “12 Eylül darbeci faşistlerden ilham alan bu dönemim işkencecileri bilsin ki; Diyarbakır zindanlarında köpekleri ile işkence edenlerin tarihte ve halkın nazarında yeri ne ise AKP ve MHP’den güç alan bu işkencecilerin yeri de orası olacaktır" dedi.
 
İşkencecilerle ilgili soruşturma açılmasını isteyen Atsak,"Bu ülkede kadınların her alanda temsiline yönelik bu işkence saldırısını asla kabul etmeyeceğiz. Hesap soracağız” diye konuştu. 
 
Açıklamanın sonunda oturma eylemi yapmak isteyen kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar polisin bu tavrını sloganlarla protesto etti.  
 
URFA 
 
HDP Urfa Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Rojbin Çetin'e uygulanan işkenceyi protesto etti. Parti binasında yapılan toplantıda konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 1980 yılında Diyarbakır Zindanı’nda Esad Oktay Yıldırım’ın köpekli saldırılarını hatırlatarak, “Bugün bir kez daha köpekli saldırı Diyarbakır’da ortaya çıktı” dedi. 
 
Saldırılarla kadın mücadelesinin hedef alındığını söyleyen Sürücü, "Bu sistem saldırılarıyla Kürt halkının kazanımlarını tasfiye etmek istiyor. Hedeflerinde kadın mücadelesi var. Boyun eğmemizi istiyorlar. Ama biz buradan bir kez daha söylüyoruz. Ne yaparsanız yapın sizin karşınızda Kürt kadınları ve Kürt halkı olarak boyun eğmeyeceğiz” diye ifade etti.  

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, TJA üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceyi yaptıkları açıklama ve oturma eylemiyle protesto etti. Kadınların, HDP Adana İl binası önündeki kaldırımda basın açıklaması yapmasını polislerce engellenirken, açıklama bina girişinde yapıldı. Ellerinde Çetin'in fotoğrafları olan kadınlar, köpekli işkenceyi alkış ve zılgıtlarla protesto etti. Çetin'in; İşkence ile Mücadele Günü'nde 3,5 saat boyunca ev araması sırasında köpekler eşliğinde işkence edildiğini ifade eden HDP Adana Kadın Meclisi Sözcüsü Saniye Seçgin, Çetin'e yapılan işkencenin darpla belgelendiğini ve işkenceyi kamuoyuyla paylaşan Çetin'in avukatına soruşturma açıldığını vurguladı.

Diyarbakır Valiliği’nden "kademeli" işkence savunmasına tepki gösteren Seçgin, "Rojbin Çetin’e yapılan bir işkencedir. İşkence bir insanlık suçudur. Sorumluları hakkında derhal gerekli işlem yapılmalıdır. Bizler kadınları yıldırmaya dönük baskılarınıza asla boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Sokakta, evde, hayatın her alanında işkenceyi bir yönetim biçimi olarak dayatanlar kaybedecek, kadınlar, direnenler kazanacak" dedi.

Açıklama oturma eylemiyle son buldu.

MARDİN

Mardin Şahmaran Kadın Platformu da köpekli işkenceye tepki göstermek amacıyla Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların olduğu bina önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı çıklamada “Hakikate yürüyen kadınlar sizin baskı ve işkencelerinize boyun eğmeyecekler” pankartı açarken, platform adına açıklamayı Eylem Amak yaptı.

‘KÜRT KADINLARINDAN KORKUYORLAR’

Toplumun baskılarla, tutuklamalarla ve işkencelerle sindirilmeye, sessizleştirilmeye çalışıldığını belirten Amak, “Her türlü şiddete, tacize, tecavüze, cinayete karşı sesini yükselten ve direnen kadınlar hedef alınarak kadın mücadelesi güçsüzleştirilmeye çalışılmaktadır. AKP iktidarı kendi yönetememe halini perdelemek için demokratik kurumları hedef göstererek ve toplumu kutuplaştırarak demokrasiden ve eşitlikten yana olan bütün sesleri ve kadınları susturmaya çalışmaktadır. Halkının özgürlüğü için her bedeli göze alan Kürt kadınlarının, tarihsel olarak Paris'te, Kobanê'de, Afrin'de, Süleymaniye'de ve Amed'de Kürt düşmanı zihniyetin hedefi haline geldiğini biliyoruz. Çünkü Kürt kadınlarından korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

AKP iktidarının kötülükte sınır tanımaz hale geldiğini ifade eden Amak, “Hiç şüphesiz, yaşatılan bu kötülüklere karşı yürüttüğümüz kadın mücadelemiz örgütlenerek daha da büyüyecek ve eninde sonunda dünyaya sevgiyi, barışı ve iyiliği biz kadınlar getireceğiz. Buradan bütün demokratik kitle örgütlerini ve insanlıktan yana olan herkesi Rojbin arkadaşımız şahsında tüm kadınlara uygulanan insanlık dışı muameleye karşı durmaya ve bu suçu işleyenler gerekli cezayı alana kadar mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.  

DİYARBAKIR

HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’in gözaltına alındığı sırada polisler tarafından köpekler ile işkence edilmesi TJA’lı ve HDP’li kadınlar tarafından HDP Kayapınar İlçe binası önünde oturma eylemi ile protesto edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in de katıldığı eyleme birçok kadın ellerinde Çetin’in işkence fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyarak sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Rojbin Çetin onurumuzdur” sloganlar attı.

Eylemde konuşan Güzel, ilk olarak Şeyh Said'in idam edilmesinin 95'inci yılı dolayısıyla Şeyh Said ve arkadaşlarını andı. Güzel, idam edilen Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarlarının bulunması için yetkililere seslendi.

‘İŞKENCE DE OLSA MÜCADELE EDECEĞİZ’

 “İşkenceye sıfır tolerans” sözlerini hatırlatan Güzel, Çetin’in işkence edilmesinin iktidarın kadına dönük politikasıyla eşdeğer olduğuna vurgu yaptı. “Onların işkenceye sıfır toleransı köpekli işkence” diyerek tepkisinin ortaya koyan Güzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gün geçmiyor ki güne baskı, gözaltı ve işkenceyle uyanmayalım. Ne yazık ki iktidar kaybettikçe faşist saldırılarını sürdürüyor. Faşizmi kurumsallaştırıyor. Çetin’in köpeklerle işkenceye maruz kalması kadın düşmanlığının göstergesidir. Köpeklerle Çetin’e saldırmaları kadın mücadelesine olan yaklaşımlarını ortaya koyuyor. Bu işkenceyi yapanlar hakkında soruşturma yapılması gerekirken, işkenceyi belgeleyen avukatlar hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın yapılmaması İçişleri Bakanlığı tarafından talimatla yapıldığını gösteriyor. Biz kadınlar olarak sonunda işkencede olsa bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.” 

Eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin basın açıklaması yapmak istedi. Çankaya Belediyesi önünde açıklamaya polis “Valilik izni olmadığı" gerekçesiyle izin vermedi. Açıklamaya saatler kala Ziya Gökalp Caddesi üzerinde yer alan belediye binası yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Eylemi takip eden basın çalışanları “Turkuaz” basın kartı olmadığı gerekçesiyle alandan uzaklaştırıldı. Eylem toplanma yerinde bir araya gelen onlarca platform üyesi kadın yapılan müzakereler sonucunda izin çıkmaması üzerine HDP Çankaya İlçe örgütünde basın toplantısı gerçekleşirdi. Toplantıya platform üyesi kadınların yanı sıra HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun destek verdi.  

‘BUNU YAPANLAR YARGILANMALIDIR’

“Kadınlara gözaltında işkence var” pankartının açıldığı toplantıda konuşan platform üyesi Deniz Akbıyık, “Çetin köpekli ve fiziki saldırıya maruz bırakıldı” dedi. “Bu şiddeti tanıyoruz” diyen Akbıyık, “Yıllardır nasıl yaşayacağımıza, nasıl giyineceğimize karışan erkek egemenliğinin şiddetidir. Kadınları iş hayatında güvensizleştiren, İstanbul Sözleşmesi'ne saldıran AKP'nin kadın düşmanı politikalarının sonucunda karşımıza çıkan erkek şiddetidir. Bu şiddetin failleri suçludur, bunu yapanlar yargılanmalıdır” diye konuştu.

'İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR'

Şiddetin arttığına dikkati çeken Akbıyık, “Kadın mücadelesinde yıllardır dediğimiz gibi her türlü ayrımcılığın, erkek, devlet, polis şiddetinin, eşitsizliğin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz.Ankara Kadın Platformu olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyor, kadınların kurtuluş mücadelesine yapılan her saldırı hepimize yapılmış sayıyoruz” şeklinde konuştu.

'KADIN DAYANIŞMAMIZ İLE NEFES ALACAĞIZ'

Kadın mücadelesine vurgu yapan Akbıyık, devamında şunları söyledi: “TJA aktivistleri başta olmak üzere, Rosa Kadın Derneği'ne yapılan yasadışı operasyon, Başak Demirtaş'a sosyal medya üzerinden cinsiyetçi linç girişimi, kadınların özgürlük mücadelesini büyüten kadınlara ve kadın örgütlerine yapılan her türlü saldırıya karşı bu topraklarda yaşayan tüm kadınlar olarak mücadele edeceğiz. Erkek şiddeti karşısında her zaman yaptığımız gibi kadın dayanışmamız ile nefes alacağız. Korkuyla değil cüretle, tek başına değil birlikte.”

 

Diğer başlıklar

20:14 Kovid-19 nedeniyle 21 kişi daha hayatını kaybetti
20:03 Diyarbakır’da gözaltındaki kadınlardan 4’ü serbest
19:53 Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için pedal çevirdiler
19:45 CHP’li Karaca: Rize'deki selde ölen Havva Tüysüz 10 saat yardım bekledi
19:37 Kemalbay: Çiftçiler Urfa'dan uzaklaştırılsın diye herşey yapılıyor
19:17 Jandarma komutanı çocuk istismarını savundu
19:10 Gazeteci Güney ve kadınlar gözaltına alındıktan sonra ‘tanık’ dinlendi
19:04 Demirtaş hakkındaki yargı sürecinin araştırılması önergesi reddedildi
18:08 Gazeteci Deniz Yücel'e 2 yıl 9 ay hapis cezası
18:01 Kadınlar Timtik ve Ünsal için Adalet Bakanlığı’na faks gönderdi
17:51 3 çocuğunu Kürt mücadelesinde kaybeden Sultan Yaşar yaşamını yitirdi
17:31 Şırnak'taki istismar Meclis gündemine taşındı
17:28 Mardin ve Şırnak istismara karşı sokakta
17:17 HDP'liler tarlada çapa yaptı
17:07 HDP’li kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı açıklama yaptı
17:01 Van Gölü'nden çıkarılan cenaze sayısı 40'a yükseldi
16:59 ‘Eskiden bağımsızlık sorunu vardı şimdi yargı yok’
16:59 Habur’da araç geçişleri durdu
16:52 İdam edilen siyasi tutukluların cenazeleri teslim edilmiyor
16:39 Asker koyun otlatan çocuğu sırtından vurdu
16:16 'Güvenli ülkeler' listesinde Türkiye yine yok
15:48 Midyat Cezaevi'nde Kovid-19 endişesi
15:45 Birleşik Metal-İş: Açlık sınırı 17 yılda 5.3 kat arttı
15:40 Hasta tutuklu Başaran’ın babası: Oğlumdan haber alamıyorum
15:31 10 Ekim Davası’nda karar: Firariler bakanlığa sorulacak
15:21 AİHM insan hakları savunucularına baskı yapan Azerbaycan'ı mahkum etti
15:12 Nurcan Arslan davası ertelendi
15:06 Kalker ocağına karşı nöbet sürüyor
15:02 Beşiri’de intihar iddiası
14:53 Basın Özgürlüğü Ödülü Fatih Polat'a verildi
14:50 İHD'den cezaevi raporu
14:36 ‘Özel endüstriyel alan’ kararının iptali için başvuru
14:26 Elektrikleri kesilen çiftçiler İpekyolu’nu trafiğe kapattı
13:56 Dersim’de kadınlara hakaret eden 3 polis ve imam açığa alındı
13:54 Gözaltındaki 25 kadının ifade işlemlerine başlandı
13:47 CHP çoklu baronun iptali için AYM’ye başvurdu
13:45 Hayat pahalılığına karşı açıklama polis tarafından engellendi
13:39 10 Ekim Davası: Firari sanık Balı nerede?
13:33 DTSO Keçi Burcu’nu kültür sanat merkezine dönüştürecek
13:32 'Sözleşmeden çıkmak şiddet faillerine teşfiktir'
13:19 Avukatlardan İmralı için yeni başvuru
13:13 Kuzenlere yönelik cinsel istismar davasında tanıklar dinlendi
13:10 'Susmak yok, direnişin kendisiyiz'
12:59 Diyarbakır’daki ‘barış’ buluşmasına çağrı
12:50 Loç Vadisi'ne yapılmak istenen HES'e Danıştay’dan ret
12:49 Temelli: DEDAŞ AKP'nin tarım fotoğrafıdır
12:03 Sakarya patlaması paylaşımına soruşturma
11:59 Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar yeniden başladı
11:54 Ayasofya için iş birliği protokolü imzalandı
11:41 CHP 'çoklu baro' düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvuruyor
11:37 TJA’lı kadınlar: Susmayacağız, hesap soracağız
11:06 Açlık grevini parka taşıdı: İntiharın eşiğine geldik
10:58 Mahmur Kampı 1 yıldır ambargo altında
10:57 Güney'in gözaltına alınmasına tepki: Biat etmeyen gazeteciler hedefte
10:39 HDP Kadın Meclisi'nden milletvekili Mensur Işık açıklaması
10:36 75 yaşındaki Demir: Gözaltında su dahi vermediler
09:53 HDP’li vekil hakkında 'uzaklaştırma' kararı
09:49 'Af düzenlemesi gündemde oldukça Şırnak benzeri olaylarda artış olacak'
09:37 Yakılmak istenen HDP ilçe örgütünün kapısına bayrak astılar
09:27 ‘Taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz’
09:05 Karadeniz’deki felaketlerin nedeni ekolojik yıkım
09:04 Havai fişek fabrikasına helalleşerek gidiyorlardı
09:03 DEDAŞ bölgeyi susuzluğa mahkum ediyor
09:02 Ölüm orucunda olan Ünsal’dan eşine: Bu son görüşmemiz olabilir
09:01 Günlerdir çamur dolu çadırlarda uyuyorlar
09:00 16 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:15 Pervari’de çatışma: 2 polis yaşamını yitirdi
07:01 Van'da keşif uçağı düştü: 2’si pilot 7 polis yaşamını yitirdi
15/07/2020
21:37 Cinsel saldırıda bulunan uzman çavuş tutuklandı
21:27 Şırnak'ta istismar tepkisi dinmiyor
20:50 Koronadan hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 419’a yükseldi
19:41 Cudi’de helikopter hareketliliği
19:24 Kaftancıoğlu’ndan göndermeli 15 Temmuz paylaşımı
19:00 Çiftçiler elektrik kesintisine karşı yol kapattı
18:36 Batan teknede bir mültecinin daha cenazesine ulaşıldı
18:04 HDP Antep İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
17:10 Valilikten cinsel saldırıya ilişkin ‘aşırı alkol’ açıklaması
17:09 Cinsel saldırıyla suçlanan askerden ‘meslek ve alkol’ savunması
16:47 Batan teknede 3 mültecinin cenazesine ulaşıldı
16:29 Cinsel saldırıya uğrayan çocuk yaşadıklarını anlattı
16:28 Batman'da polis şiddeti
16:10 DBP Mîr Celadet Alî Bedîrxan’ı andı
16:07 Eğitim Sen: Özel okullardaki yetersiz denetimler mağduriyete yol açıyor
15:56 Davutoğlu: İktidar darbeci unsurlarla kol kola girmiştir
15:32 #susmaşırnak için 34 bin paylaşım
15:30 İfadeye çağrılan Aklime Hanas gözaltına alındı
15:29 KKP: Kürdistan’ın direnen kadınları iktidarın hedefinde
15:25 Urfa’da 'Emek buluşması'
15:06 Bastonla adliyeye getirilen Demir serbest bırakıldı
14:36 Şırnak Baro Başkanı Elçi: Cinsel taciz faili uzman çavuş cezasız kalmamalı
14:14 Kılıçdaroğlu: FETÖ'ye göz yumanları unutmayacağız
13:51 Hakkında gözaltı kararı verilen vekil istifa etti
13:48 Tesise giden yollar kapatıldı
13:44 Erdoğan: Türkiye sürecin merkezinde yer alıyor
13:37 Şırnak'ta bir uzman çavuş kız çocuğuna cinsel saldırıda bulundu
13:36 HDP’den 'Kürt Düşmanlığı' raporu
13:31 HDP’den ‘Demokrasi Buluşması’na katılım çağrısı
13:01 23 kadın 2 gündür gözaltında
12:54 KESK: Askeri ve siyasi darbelere hayır
12:40 Belediyeye oto lastiği almak kayyım atama gerekçeleri arasında!