DEVA’dan vekilliklerin düşürülmesine tepki

img

ANKARA - Üç ismin vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren DEVA, kararın siyasi olduğunu belirterek, “Çifte standart ortaya koyan bu uygulamalar kabul edilemez” açıklaması yaptı. 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu'nun vekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. DEVA tarafından yapılan yazılı açıklamada, yakın geçmişte Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekili Kemal Aktaş ve MHP milletvekili Engin Alan hakkındaki kesinleşmiş kararların Genel Kurul’da okutulmayarak, dönem sonuna kadar görev yapmalarının sağlandığı hatırlatılarak, bugün yapılan uygulamanın çifte standart olduğu belirtildi.
 
ÇİFTE STANDART 
 
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Tarafsız olması gereken Başkanlık Divanının vekiller hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını, uzunca bir süre beklettikten sonra TBMM Genel Kurulunda okumayı tercih ederek milletvekilliklerini sona erdirmesi siyasi bir karardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Egemenlik yetkisini kullandığı oy marifetiyle milletvekillerine devreden seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir. Çifte standart ortaya koyan bu uygulamalar kabul edilemez.”