‘Yaşlıların temel ihtiyaçları planlanmalı ve sunulmalı’

img

ANKARA - HDP Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu, koronavirüs süresince yaşlıların yaşadıkları sıkıntılara dikkati çekerek, “Hükümet, bu gruba sağlık hizmetinden evin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar bir dizi desteği ivedi olarak planlamalı ve sunmalıdır” açıklaması yaptı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu, koronavirüs(Kovid-19) nedeniyle yaşlıların yaşadığı ayrımcılığa ve sorunlara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Biyo-iktidarın, yasaklar, suç ve ceza arasında güçlü bir ilişki kurduğu belirtilen açıklamada, "Yasağa rağmen sokağa çıkan 65 yaş üzerindeki bireyler sokaklarda, evde ve sosyal medyada acımasız biçimde hedef haline getirildi. Bu bireyler, aşağılama, alay ve çeşitli dışlama formlarıyla duygusal ve fiziksel şiddete maruz kaldı, kalıyor. Televizyon kanalları incitici haber içerikleri hazırlayarak, sokakta gördükleri ileri yaştaki birine mikrofon uzatıp onları rencide etmeye başladı. Böylece 65 yaş üstü bireyler ‘naif, kırılgan, laf dinlemez, anlamaz, inatçı ve ciddiyetsiz’ olarak, hatta daha ağır ithamlarla adeta ifşa edildi" denildi.
 
'YASAKÇI ZİHNİYET KRİZ ÇÖZEMEZ'
 
Koronavirüs tehdidiyle birlikte, toplumun ileri yaştaki bu kesiminin hastanelerle bağının koptuğuna işaret edilen açıklamada, “Yaşı ilerlemiş hasta yurttaşlar için hastaneye gitmek kadar, evde yalnız kalmak da bir korku yaratıyor. Bu nedenle çok sayıda 65 yaş üstü birey yasağı ihlal ediyor. Son örnekte de görüldüğü gibi, herhangi bir proje sunmadan, sadece yasakçı bir zihniyetle kriz çözmeye çalışmak, virüsten korunması gereken kesimleri hedef haline getirebiliyor ve çözüm olmuyor. Yasak, yaşı ileri yurttaşlarda çaresizlik, korku ve güvensizlik yaratıyor. Çünkü nüfusun bu kesiminin önemli bir kısmı ekonomik olarak güvencesiz bu nedenle de savunmasız. Karantina ve izolasyon tek başlarına yeterli birer mücadele aracı değil" ifadelerine yer verildi.
 
'HÜKÜMET YAŞLILARA DESTEK OLMALI' 
 
Açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: “Koronavirüs vakalarının sorumlusu 65 yaş üstü bireyler değildir. Onlar virüsü en erken kapan ve yayan değil; virüsü kaptığında çok daha hızlı etkilenen gruptur. 65 yaş üstü bireyler için ‘en iyi hastane en yakın hastanedir’ diyerek şehir hastanelerinin hizmete girişiyle kapatılan devlet hastanelerinin tam donanımlı biçimde yeniden açılmasını talep edelim. Yaşlılara ‘evde kalın’ demek tek başına çözüm değildir. AKP ve MHP hükümeti, sokağa çıkması engellenen bu gruba sağlık hizmetinden evin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar bir dizi desteği ivedi olarak planlamalı ve sunmalıdır.”