Paylan: Bağlar Belediyesi ne kadar kredi çekti?

img
DİYARBAKIR - Bağlar Belediyesi’nin bütçesini tüketerek borçlanmasını Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Garo Paylan, “Bağlar Belediyesi bankalardan veya diğer kurumlardan ne kadar kredi çekmiştir?” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Bağlar Belediyesi’ne atanan AKP’li Başkan Hüseyin Beyoğlu’nun, yılın ilk 6 ayında bütçesini tükettiği belediyeyi borçlandırmasını Meclis gündemine taşıdı. 
 
Paylan, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu: 
 
“* 31 Mart seçimlerinden bugüne kadar, Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nin açtığı ihaleler ve ihale bedelleri nelerdir? Bu ihalelerin verilme yöntemi nedir ve hangi usulle gerçekleşmiştir?
 
* Bağlar Belediyesi’nin 31 Mart seçimlerinden sonra yaptığı projeler nelerdir? Bu projelerin ne kadarı tamamlanmıştır ve her birinin maliyeti ne kadardır?
 
* 31 Mart seçimlerinden sonra, Bağlar Belediyesi’ne ait kaç taşınmaz (iş yeri, otopark, ev, mağaza) satışa çıkarılmıştır? Gerçekleşen satışlardan elde edilen gelir ne kadardır?
 
* 31 Mart seçimlerinden sonra, Bağlar Belediyesi, bankalardan veya diğer kurumlardan ne kadar kredi çekmiştir? Bu krediler hangi bankalardan ve ne kadar faizle alınmıştır? Söz konusu kredilerin geri ödeme planı nasıldır?
 
* 31 Mart seçimlerinden sonra, Bağlar Belediyesi’ne ait menkul ve gayrimenkuller üzerinde, bağış veya hibe adı altında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Şayet yapılmış ise; hangi kurum ve kuruluşlara ve hangi gerekçeyle yapılmıştır?”