'Leyla Güven kadınların direnişi sembolüdür’

  • kadın
  • 12:34 6 Haziran 2020
  • |
img

İZMİR - Leyla Güven’in vekilliğinin düşürülerek tutuklanmasına tepki gösteren kadınlar, ömrünü kadınların ve Kürt halkının mücadelesine adamış Leyla Güven’in direniş sembolü olduğunu ifade etti.  

 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisioğulları’nın tutuklanmasına Ege Bölgesi’ndeki kadın siyasetçiler tepki gösterdi. 
 
‘BERXWEDAN JIYAN E’ 
 
HDP Parti Meclis (PM) Üyesi Berna Çelik, kararın AKP-MHP bloğunun beklenen yaklaşımı olduğunu vurguladı. Leyla Güven’in tecride karşı 200 gün sürdürdüğü açlık grevini hatırlatan Çelik, Güven’in kadın mücadelesinin öncülerinden olduğunu belirterek, “Onun öncülük ettiği mücadele sayesinde İmralı kapılarının yeniden açıldı. Abdullah Öcalan ile görüşmelerin yeniden gerçekleştirildi. Ne olursa olsun Kürt halkının ve Kürt kadını Leyla Güven’in sergilemiş olduğu mücadele, her geçen gün, büyüyecektir. Bizde kendisinin değdiği gibi ‘Berxwedan jiyan e’ diyerek mücadeleye devam edeceğiz” dedi. 
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
HDP PM Üyesi Ayfer Demirel, Leyla Güven’in başta kadınlar olmak üzere tüm Kürt halkının direniş sembolü olduğunu dile getirdi. Güven’in mücadelesinin kadınlara örnek olduğunu ifade eden Demirel, “Barışın yolu açılsın diye 200 gün boyunca bedenini ölüme yatırarak mücadele etti. Kadınlara, çocuklara, barış diyenlere düşman, kendi anayasasını ihlal eden bir hükümetle karşı karşıyayız. Meclis’te kadınların hak ve yaşam mücadelesi yürüten barıştan yana bu darbeci zihniyete karşı asla boyun eğmeyeceğiz ve itaat etmeyeceğiz. Kadınlar olarak sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Leyla Güven irademizdir onurumuzdur” şeklinde konuştu.
 
‘LEYLA GÜVEN HALKTIR’
 
HDP Muğla İl Eşbaşkanı Fulaya Erdoğan ise, Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesi AKP-MHP faşist iktidarının iflas ettiğinin göstergesi olduğunu kaydetti. İktidarın kendine kadın ve Kürt düşmanlığı üzerinden bir çıkış yolu aradığını ifade eden Erdoğan, “Leyla Güven’in mücadelesi dünya kadınlarına ilham oluyor. Başta kadınlara olmak üzere bütün toplumsal kesimlere ve Kürt halkının iradesine yönelen bu saldırganlığa karşı bütün kadınları ve demokrat kamuoyunun duyarlı olması geriyor. Leyla Güven halktır. Onun mücadelesi bizim de mücadelemizdir” dedi.
 
‘GASPI KABUL ETMEYECEĞİZ’
 
Tutuklamaların bir halk iradesinin gaspı olduğunu ve kabul etmeyeceklerini belirten Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Meclis Üyesi Didar Gül de, adalet ve özgürlük taleplerinin devam edeceğini söyledi. Gül, bütün kadınların birleşip iradelerine sahip çıkmaları gerektiğini ifade ederek, “4 Kasım’da nasıl mücadele ettiysek yine mücadele edeceğiz. Saray faşizmine karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Daha çok örgütlemek HDP ve bileşenlerinin omuzlarında bu tarihi sorumluluğu taşıyoruz. Vekilimize ve irademize sahip çıkacağız. Ne Leyla Güven ne Figen Yüksekdağ ne de Selahattin Demirtaş yalnız değildir ve onların mücadelesinin yanındayız” diye belirtti.