Leyla Güven için sokağa çıkan kadınlara polis müdahalesi

  • kadın
  • 16:01 5 Haziran 2020
  • |
img
İSTANBUL - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklanmasına tepki göstermek için Beşiktaş'a açıklama yapmak isteyen kadınlar polis müdahalesine maruz kalıp, gözaltına alındı. 
 
Kadınların Kurtuluşu adlı oluşum üyesi bir grup kadın, CHP’li Enes Berbeoğlu ve HDP’li Musa Farisoğlulları ile birlikte milletvekilliği düşürülerek tutuklanan DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’e destek için İstanbul’da  sokağa çıktı.
Beşiktaş’taki Kartal Heykeli önüne gelen kadınlar, “Kadınların iradesi teslim alınamaz, Leyla Güven’e özgürlük” pankartı açıp, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atmaya başladı.
 
Kadınlar, yaptıkları açıklama ile Güven’in tutuklanmasına yönelik tepkilerini “Leyla Güven’i verdiği mücadeleden tanıyoruz. Yapılanlar örgütlü kadın mücadelesine yönelik saldırıdır. Devlet bilsin ki kadınlar alanları terk etmeyecek. Bu saldırılara direnişle cevap verecek” sözleriyle dile getirdikleri sırada polis müdahalesine maruz kaldı.
 
Yapılan müdahalede Burcugül Çubuk, Başak Yeşilot, Nupelda Çelik, Gamze Taşçı ve Şirin Yıldız isimli 5 kadın gözaltına alındı.