‘Aksoy ve Cingöz’ün failleri yargılansın’

img
İZMİR - İHD İzmir Şubesi, 7 Haziran 1995 yılında Diyarbakır'da gözaltına alındıktan sonra öldürülen Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ün faillerinin yargılanmasını istedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" talebiyle her hafta Sümerbank önünde yaptıkları açıklamayı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirdi. Bu haftaki açıklamayı İHD şube yöneticilerinden Caner Canlı okudu. Canlı, 7 Haziran 1995 yılında Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ün akıbetini sordu. 
 
JİTEM İTİRAFÇISI ANLATTI
 
Edip Aksoy’un 7 Haziran 1995 tarihinde Diyarbakır’da ektikleri tütünü satmak için Melik Ahmet Caddesi’ndeki dükkânına gittikten sonra bir daha geri dönmediklerini belirten Canlı, şunları söyledi: “O gün Edip 23 yaşındaki Orhan Cingöz ile birlikte Diyarbakır’ın Dağkapı semtindeki Yeşilçınar çay bahçesinde giysi satan Bilal Ulusoy ile konuşurlarken yanlarına gelen Renault marka bir otomobilden inen ve kendilerini polis olarak tanıtan üç silahlı ve telsizli kişi tarafından önce kimlikleri alındı, daha sonra araca bindirilerek götürüldüler. JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan, Cingöz ve Aksoy’un işkenceyle sorgulandıktan sonra öldürülüp Cizre-Silopi Karayolu’nda Cudi Dağı tarafındaki dere kenarına gömüldüklerini söyledi.” 
 
‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
İHD heyetinin 6 Temmuz 2005 tarihinde Silopi ilçesi Kortik köyünde Edip Aksoy ve Ahmet Cingöz’ün gömüldüğü belirtilen yere ulaştıklarını dile getiren Canlı, olay yerinde incelemelerde bulunduğu, çevrede yaşayanların bilgisine başvurduğu ve topladığı bilgiler ışığında Silopi Cumhuriyet savcısı ile görüşme yaptıklarını hatırlattı.  
 
Silopi Cumhuriyet Savcılığı’nın aynı tarihlerde belirtilen köyün Bozemir Deresi kenarında kimliği tespit edilemeyen iki ceset için dosya tanzim edildiğini, görevsizlik kararı ile birlikte dosyanın 31 Haziran 1995 yılında Silopi Kaymakamlığı’na gönderildiğini belirtti. Canlı, Silopi Belediye Başkanlığı’nın mezarlıklardan sorumlu birimi ile yapılan görüşmede de 28 Haziran 1995 tarihinde Silopi Savcılığınca defnetmek üzere 2 kimliği belirsiz cesedin teslim edildiğini, bu cenazelerin aynı gün 38-39 nolu kabirlere defnedildiğini söylediğini ifade etti. Edip Aksoy’un ve Orhan Cingöz’ün cenazeleri hâlâ ailelerine teslim edilemediğini ifade eden Canlı, “Adli Tıp Kurumu'ndan DNA onaylanması olumsuz geldi. 25 yıl değil 125 yıl da geçse kayıplarımızı aramaktan vaz geçmeyeceğiz. Her koşulda kayıplar bulunsun failler yargılansın demeye devam edeceğiz” dedi.