'Saklı cenneti' andıran doğasıyla büyülüyor

img
ŞIRNAK - Uludere'nin sınır hattında bulunan köyleri, tepeleri, karla kaplı dağları, rengarenk çiçekleri ve yemyeşil yaylalarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. 
 
Irak Federe Kürdistan Bölgesi sınırında bulunan Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı köylerin bulundukları coğrafya, doğa güzellikleriyle görenleri kendisine adeta hayran bırakıyor. Bu yerlerden birisi de sınıra yakın bir noktada bulunan Andaç (Elemûn) Köyü coğrafyası. Dağınık bir yapısı bulunan köyün güneyinde Heftanîn, doğusunda ise Kato Marinos Dağ silsilesi bulunuyor. Kimilerine göre Ermeni, kimilerine göre ise Asuri köyü olan yerde 4 bin civarında yurttaş yaşıyor. Serin Vadisi (Bêdkar) ile ün salmış köyün coğrafyası havaların gittikçe ısınmasıyla birlikte misafirlerini de ağırlamaya başladı. 
 
TEMİZ HAVA, SOĞUK SULAR, ÇİÇEKLER…
 
Halen yüksek tepeleri karla kaplı olan dağlarıyla göz kamaştıran köyün bulunduğu bölgede çok sayıda rengarenk çiçek yetişiyor. Büyük bir alanı kapsayan papatya ve gelincikler adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Çok sayıda bitki türünün de yetiştiği bölge, aynı zamanda temiz havası, soğuk su kaynakları ve farklı doğal oluşumlarla da dikkati çekiyor.  
 
Havaların ısınmasıyla birlikte köylüler de, 100 metre derinliğindeki Kato Marinos Dağ silsilesinde bulunan kurumuş Bêdkar Vadisi’nden hayvanlarını 3 bin rakımlı Kanî Spî Yaylası'na götürmeye başladı. Sığ meşe, palamut ve menengiç ağaçları ile yemyeşil düzlüklerin bulunduğu bölgeden yaylaya çıkarılan hayvanlar uzun süre burada otlatılıyor. Bazı köylüler ise, ya ot biçiyor ya da ot topluyor. 
 
BERİVANLAR VE YAŞAM
 
Köy merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve engebeli bir yapıya sahip olan bölgede dikkat çekenlerin başında ise berivanlar geliyor. Berivanlar bir yandan keçileri sağarken, bir yandan da biyîk (bîk), sîyabo, kereng (kenger), kekik ve rêvaz gibi otlar topluyor. Berivanların elde ettiği ürünler daha sonra katırlara yüklenerek, 6 saatlik bir yolculuktan sonra ana caddeye götürülüyor. Ürünler, caddede bekleyen araçlarla ilk olarak köye, sonrasında ise satılmak üzere farklı merkezlere götürülüyor. 
 
DOĞANIN KEYFİNİ ÇIKARIYORLAR
 
Havaların ısınmasıyla birlikte söz konusu doğanın keyfini çıkaran canlılardan bazıları da atlar ve katırlar. Katırlar ve atlar, doğanın yeşiliyle olan uyumları ile karpostallık görüntüler sunuyor. Köylüler, yaz boyunca yaylalarda otalanan katır ve atlarla, biçtikleri otları köye götürdüklerine değindi. 
 
MA / Mahmut Ruvanas