Sinn Féin'den HDP'ye dayanışma

  • dünya
  • 18:54 5 Haziran 2020
  • |
img

ANKARA - Sinn Féin Partisi milletvekili Michelle Gildernew, vekilliklerin düşürülmesine tepki göstererek, “Siyasi muhaliflere yönelik tüm acımasız eylemlere derhal son verilmesini ve tüm siyasi mahkumların serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, vekilliklerinin düşürülmesine bir tepki de İrlanda Partisi Sinn Féin’ınden geldi.

Sinn Féin Fermanagh ve Güney Tyrone milletvekili Michelle Gildernew, yaptığı açıklamada Türkiye hükümetinin bu kitlesel tutuklama politikasını ve muhalefet partilerine uygulanan baskıyı kınayarak, HDP ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Gildernew’ın partisinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, “HDP'li Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğullarının ve CHP'li Milletvekili Enis Berberoğlu'nun milletvekilliklerinin düşürüldüğünü ve tutuklandıklarını öğrenmek demokrasi adına son derece rahatsız ediciydi. Bu konudaki haberler, bu sabah Ankara'daki polisin bu son tutuklamaları protesto etmek için TBMM'den Güvenpark'a doğru ilerlerken barışçıl bir HDP milletvekili yürüyüşüne saldırdığı yönündeki haberlerle daha da kötüleşti” denildi.

‘TOPYEKUN SALDIRI’

“Ne yazık ki bu tip eylemler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi muhalefet ve demokratik normlara yönelik topyekûn saldırısının bir başka tezahürü” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Üstelik tüm bunlar HDP'nin kazanmış olduğu 65 belediyeden 45'i kaldığı ve seçilmiş belediye başkanlarının yerime kayyumların atandığı bir iklimde gerçekleşiyor. Ulaşabildiğimiz bilgiye göre 21 seçilmiş belediye başkanı tutuklanmış durumda. Bu demokratik ve modern bir toplumda asla tolere edilebilecek, kabul edilebilecek bir şey değil. Sinn Féin olarak Türkiye hükümetinin bu kitlesel tutuklama politikasını ve muhalefet partilerine uygulanan baskıyı kınıyoruz.  Baskı ve dışlama politikasının yanlış ve verimsiz olduğunun hepimiz farkındayız. Uluslararası kamuoyu, halkın demokratik isteklerine saygı göstermesi için Türk Hükümeti'ne baskı yapmalıdır. HDP meşru bir siyasi partidir, ve halk tarafından görevlendirilen bu partiye verilen göreve hükümet saygı duymak zorundadır. Siyasi muhaliflere yönelik tüm acımasız eylemlere derhal son verilmesini ve tüm siyasi mahkumların serbest bırakılmasını istiyoruz. HDP ile dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz.”