İnsan hakları örgütleri Trump’tan davacı oldu

  • dünya
  • 11:22 5 Haziran 2020
  • |
img

ANKARA - ABD’de sivil toplum örgütleri, George Floyd’un katledilmesine yönelik Beyaz Saray önünde barışçıl eylem gerçekleştiren kitleye dönük biber gazlı saldırısı nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’tan davacı oldu.

 
George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine ilişkin olarak ABD’nin başkenti Washington DC’de devam eden protestolar, Pazartesi günü Beyaz Saray önüne taşınmış, ancak kitleye atlı polislerle biber gazlı saldırı gerçekleşmişti. ABD Başsavcısı William Barr “Federal mülkü ve görevlileri korumak için” saldırının gerekli olduğunu söyleyerek, Beyaz Saray önündeki saldırıyı savunmuştu.
 
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve birçok sivil toplum örgütü, ABD Başkanı Donald Trump ile Başsavcı William Bar başta olmak üzere pek çok federal görevli hakkında “Beyaz Saray önündeki barışçıl protestolara saldırı” gerekçesiyle davacı oldu.
 
Washington Sivil Haklar ve Kent Sorunları için Avukatlar Komitesi, Yasayla Korunan Sivil Haklar için Avukatlar Komitesi ve Arnold & Porter Hukuk Bürosu dava açılması başvurusunda bulundu.
 
Başvuruda, Trump’ın ve yetkililerin “Anayasal hakları ihlal etmek ve hukuksuz komploya başvurmak” suçlamasıyla yargılanması istendi.